Nejasná zpráva o stavu kladenského hokeje (4. část)

Autor: Clouseau - Datum: 11 listopad 2009

V pořadí čtvrtá schůzka během sedmi dnů byla na pořadu dnes. Toto setkání, o které nám šlo od začátku, bylo nejdůležitější. Setkali jsme se s prezidentem klubu Jaromírem Jágrem st. Poté, co jsme v předchozích dnech hovořili s manažerem klubu, hráči i trenéry, nám mělo toto sezení nabídnout celkový nadhled a zasadit vše do patřičného kontextu.

Jednání se opět účastnila trojice Jiří Říha (Georgino), Jaroslav Zelenka (zelí), David Švejda (Clouseau). Na úvod musím poznamenat, že ačkoliv nám mnozí lidé říkali, že se k panu Jágrovi nedostaneme a že se s námi vůbec nebude bavit, pak tomu tak nebylo. Bez problémů jsme se po předchozím kontaktu sešli a vcelku otevřeně a věcně pohovořili. O průběhu a tématech schůzky mi nyní dovolte vás informovat.

V devadesátých letech vstoupil Jaromír Jágr st. finančně do kladenského hokeje, převzal a splatil staré dluhy a od té doby se významnou měrou ekonomicky podílí na chodu klubu. Ačkoliv se to všeobecně ví, je potřeba to zmínit (nejen vzhledem k následujícím řádkům článku). Po zbytek devadesátých let klub financoval a zajišťoval sponzory. Na přelomu tisíciletí začalo hokeji přispívat i město Kladno, které se nemalou měrou angažuje dodnes.

Jaromír Jágr st.Všemi předchozími schůzkami se jako červená nit táhla problematika peněz a ani dnes tomu nebylo jinak. Přesto to v něčem jiné bylo. Nedočkali jsme se otřepaných frází a klišé, naopak jsme se během zajímavé a otevřené diskuse dostali ke zcela konkrétním informacím. Tak například kolující zprávy o tom, že pivovar Krušovice chtěl vstoupit do kladenského hokeje, se zakládají na pravdě. Ovšem fakt je ten, že Krušovice přišly s nabídkou stát se hlavním sponzorem s částku 500 tisíc korun za rok. Se společností Poldi Hütte se údajně také jednalo, ovšem na straně oceláren prý není zájem se významněji angažovat. V kladenském regionu není na trhu žádný velký hráč, který by měl zájem přispět. Klub ročně hospodaří s rozpočtem 80 miliónů korun, 15 miliónů dává město, na vstupném se vyberou zhruba 4 milióny (zde nechť si každý sáhne hluboko do svědomí), dalších několik desítek miliónů sežene majitel klubu pan Jágr, pár miliónů by měl obstarat generální manažer.

Hráči. Bez nich to nejde a evidentně to občas nejde ani s nimi. Pan Jágr se nás ptal, proč se naše nevole neobrací proti hráčům? Jsou to právě oni, kdo musí ty výkony na ledě odvést. Jak nám potvrdili sami hráči i trenéři, pan Jágr s nimi měl pohovory a ještě nějaké pohovory budou. První muž kladenského hokeje je s výkony a přístupem některých borců z A týmu velmi nespokojen. Na pokyn prezidenta dojde ke změnám v kádru, prvních se dočkáme již o víkendu. Diskutovali jsme o výkonnosti některých hráčů a o možnostech "co s nimi". Pan Jágr nám objasnil, jak jsou postavené hráčské smlouvy a bonusy, v jaké výši se pohybují, jaké jsou možnosti postoupení smluv jiným (například prvoligovým) klubům a podobně. Bavili jsme se o konkrétních jménech a podpořili pana Jágra v tom, ať hráče bez odpovídající výkonnosti do té nižší soutěže klidně pošle.

Řeč nemohla nepřijít na evergreeny jako přesilovky, prostor pro mladé apod. Jaromír Jágr st. se prezentoval jako zastánce mladých hráčů. Někteří mladí hráči se díky jeho rozhodnutí vrátili do sestavy, další díky jeho intervenci budou dostávat více prostoru. Pokud jde o juniory, tak bohužel opět zaznělo to, o čem jsme se bavili s trenéry, a sice že mladíci výkonnostně zaostávají, tudíž nejsou takovou rezervou, jakou by asi měli být.

O výstavbě nové haly se vedly nesčetné debaty prakticky všude a zřejmě nenajdete nikoho, kdo by o toto téma nezavadil. Na novou halu se hodně sázelo a stálo nemalé usilí vše připravit. Pan Jágr se s námi podělil o svou vizi a plány, jak to mělo dopadnout. Načasováno to bylo tak, že příští sezónu už bude Kladno v čele s Jaromírem Jágrem mladším hrát v nové hale. Za to, že hala ponese jméno sponzora, byl tento připraven platit 30 miliónů ročně po dobu pěti let. Další desítky miliónů by přitekly od dalších sponzorů, které by nová hala přitáhla, nemálo peněz a pozornosti by přitáhl fenomén s číslem 68. Nestalo se tak a pro pana Jágra je to velké zklamání.

Organizace klubu. Počet zaměstnanců je v porovnání s ostatními kluby velmi malý, což v zásadě nemusí být na škodu. Fakt je ovšem ten, že o to větší výkony a nasazení bych já osobně u některých z nich očekával. Činnost některých lidí v klubu je veřejností přeceňována, práce některých nevykazuje uspokojivé výsledky. I o tomto jsme s panem Jágrem otevřeně mluvili a ukazuje se, že ne vše je tak neotřesitelné, jak by se mohlo zdát.

Závěrem. Více než dvouapůlhodinová schůzka s prezidentem klubu proběhla nad očekávání. Pan Jágr projevil velký přehled a vhled do věcí, diskuse byla příjemná ve své otevřenosti, věcnosti a přesnosti. I ve světle předchozích schůzek se jasně ukazuje, že pan Jágr je jednoznačným vládcem v klubu, do kterého dává svoje peníze. Podle našeho názoru by mohl a měl být k hráčům, trenérům i manažerovi mnohem tvrdší, neboť je to on, kdo je platí a koho musejí poslouchat.

V dalším článku, který bude zveřejněn během čtvrtka, shrneme výsledky našich schůzek a naše pozorování a dojmy z fungování klubu a nastíníme výhledy a možnosti do budoucna. Zároveň se tu objeví informace o nedělním domácím utkání a jak k němu přistoupíme.

Povinná četba

HLAVNĚ NESPADNOUT!
Stephen Foster
Muž, jeho syn a jejich fotbalový klub
V tomto ironickém vyprávění o fandovské posedlosti, pojednávajícím o islandských majitelích, věčně se střídajících trenérech, neschopných hráčích, indických koláčích a stadionech, které se vyrovnají tomu nejlepšímu z východoněmecké architektury, se jistě poznají příznivci podřadných klubů z celého světa.