Česká televize


Syndikovat obsah Přejít na ČT sport
Zprávy z rubriky Hokej na portálu ČT sport
Aktualizace: před 23 min 43 sek

Hokejisté oslavili titul na Staroměstském náměstí. "Bez vás bychom to nezvládli," smekl Pastrňák

5 hod 8 min starý

Česká hokejová reprezentace oslavila titul mistrů světa s davem fanoušků na Staroměstském náměstí v Praze. V nedělním finále porazila Švýcarsko 2:0 díky rozhodujícímu gólu Davida Pastrňáka v 50. minutě, pojistku přidal během power-play soupeře David Kämpf.

Hokejisté po příjezdu na Staroměstské náměstí nejprve vylezli i s pohárem na střechu autobusu, fanoušci je přivítali nadšeným křikem a skandováním "kdo neskáče, není Čech". Až po několika minutách reprezentanti vyslyšeli volání "pojďte sem" a vydali se na pódium. Řada příznivců se oblékla do hokejových dresů nebo si na tváře namalovala české národní barvy.

Zlato po 14 letech

Právě Staroměstské náměstí bylo v minulosti tradičním místem pro přivítání a oslavy s hokejisty po jejich velkých triumfech. Vedle jiného si tam vychutnával vítězství i legendární olympijský výběr z Nagana.

Češi dosáhli na zlato poprvé od triumfu v roce 2010 v Kolíně nad Rýnem a Mannheimu. Svěřenci trenéra Radima Rulíka triumfovali v éře samostatného Česka posedmé, šest zlatých medailí získalo bývalé Československo.

Po desetiletém půstu na velkých mezinárodních akcích vybojovali Češi druhou medaili za poslední tři ročníky po bronzu z roku 2022 v Tampere a Helsinkách.

ŽIVĚ: Oslava mistrů světa na Staroměstském náměstí

5 hod 8 min starý

Česká hokejová reprezentace oslavuje titul mistrů světa s davem fanoušků na Staroměstském náměstí v Praze. V nedělním finále porazila Švýcarsko 2:0 díky rozhodujícímu gólu Davida Pastrňáka v 50. minutě, pojistku přidal během power-play soupeře David Kämpf. Přímý přenos sledujte exkluzivně na ČT sport Plus.

Hokejisté po příjezdu na Staroměstské náměstí nejprve vylezli i s pohárem na střechu autobusu, fanoušci je přivítali nadšeným křikem a skandováním "kdo neskáče, není Čech". Až po několika minutách reprezentanti vyslyšeli volání "pojďte sem" a vydali se na pódium. Řada příznivců se oblékla do hokejových dresů nebo si na tváře namalovala české národní barvy.

Zlato po 14 letech

Právě Staroměstské náměstí bylo v minulosti tradičním místem pro přivítání a oslavy s hokejisty po jejich velkých triumfech. Vedle jiného si tam vychutnával vítězství i legendární olympijský tým z Nagana.

Češi dosáhli na zlato poprvé od triumfu v roce 2010 v Kolíně nad Rýnem a Mannheimu, u kterého byl i současný kapitán Roman Červenka. Svěřenci trenéra Radima Rulíka triumfovali v éře samostatného Česka posedmé, šest zlatých medailí získalo bývalé Československo.

Po desetiletém půstu na velkých mezinárodních akcích vybojovali Češi druhou medaili za poslední tři ročníky po bronzu z roku 2022 v Tampere a Helsinkách.

Mistrovství světa přilákalo k obrazovkám ČT sport 6,82 milionu diváků, on-line přenosy trhaly rekordy

7 hod 19 min starý

Mistrovství světa v ledním hokeji se stalo nejsledovanějším šampionátem za poslední čtyři roky. Alespoň tři minuty turnaje si pustilo 6,82 milionu diváků. Finálové utkání Švýcarsko – Česko sledovalo v televizi nebo na internetu celkem 3,74 milionu diváků 4+ při podílu na sledovanosti 76,14 %. Zásah finále se vyšplhal na 4,81 milionu diváků. Zápas se stal jak nejsledovanějším přenosem na programu ČT sport v historii, tak i nejvyhledávanějším pořadem na všech televizních stanicích od prosince 2022.

"Naši hokejisté dokázali něco, v co celá řada z nás ani nedoufala. Titul navíc získali na domácí půdě, a splnili tak sen nejen sobě, ale bezpochyby celé republice. Náš tým napříč šampionátem podával vynikající výkon a nejinak tomu bylo při strhujícím finále. Ukázali všem, že Česko je hokejovou zemí. Hokejistům a celému realizačnímu tymu patří poděkování od nás všech. A díky patří i televizním divákům. Sledovanost celého mistrovství byla rekordní, velmi si toho vážíme. Pro všechny, kdo v České televizi celý hokejový svátek připravovali, je to obrovské ocenění jejich práce," hodnotí šampionát generální ředitel České televize Jan Souček.

Nejsledovanějším pořadem v historii programu ČT sport se stalo finálové utkání mezi Švýcarskem a Českem – a to nejen u televizních obrazovek. Celkem 253 tisíc diváků si vrchol mistrovství pustilo on-line, stalo se tak nejvíce sledovaným živým pořadem na internetu napříč všemi stanicemi od začátku měření digitální sledovanosti v roce 2018.

Dvouapůlmilionovou hranici sledovanosti ještě překonalo čtvrtfinále mezi USA a Českem, který si nenechalo ujít 2,52 milionu diváků při podílu na sledovanosti 55,09 %. Úspěch slavilo také semifinále Švédsko – Česko, ujít si ho nenechalo téměř osm z deseti diváků u obrazovek se sledovaností 2,33 milionu diváků. Souboj v základní skupině mezi Kanadou a Českem pak sledovalo 2,03 milionu diváků při podílu 62,61 %. Nejvíce vyhledávaným zápasem bez české účasti se stalo semifinále mezi Kanadou a Švýcarskem, které vidělo téměř 1,1 milionu diváků při podílu 35,77 %.

Sportovní program České televize se během mistrovství stal desetkrát leaderem trhu, tedy každý den, kdy hrál tuzemský tým. Průměrný podíl na sledovanosti ČT sport během posledního týdne šampionátu atakoval dvaadvacet procent, jedná se s přehledem o nejlepší výkon stanice v její historii.

"Vysoká sledovanost hokejového mistrovství světa nás velmi těší. Věřím, že se tak znovu potvrdilo, že sport do veřejnoprávní televize jednoznačně patří. Za vysoké nasazení a profesionální práci děkuji všem zaměstnancům a spolupracovníkům České televize, kteří se na vítězném šampionátu podíleli. Za výbornou spolupráci děkuji také Českému svazu ledního hokeje a organizátorům zdařilého mistrovství světa," říká výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Slaví také celá programová nabídka ČT. "Sledovanost celé skupiny programů České televize dosáhla v posledním týdnu na nejlepší výsledek od závěru roku 2020. Podíl na sledovanosti všech kanálů ČT dosáhl na 41,76 %," shrnuje výkonná ředitelka výzkumu a programových analýz Renata Týmová.

Rekordní web a on-line streaming

"Web ČT sport zaznamenal sedminásobný nárůst návštěvnosti oproti obvyklému stavu, průměrně si ho otevřelo 281 tisíc návštěvníků za den. Nejsilnějším dnem byla neděle 26. května, kdy se návštěvnost vyšplhala na 661 tisíc uživatelů. Datový tok při finálovém utkání atakoval 1,7 Tbps. To je historicky nejvíce za dobu jakéhokoliv on-line streamingu České televize," říká výkonný ředitel digitálních služeb Marek Doležel.

Česká televize vydala na včerejší finále přes tři sta povolení k veřejné projekci.

Zápasy provedli přední sportovní komentátoři České televize: Robert Záruba, Tomáš Jílek, Michal Dimitrov a Ondřej Zamazal. Ze studia se přihlásil Jiří Hölzel společně s Janou Niklovou.

V roli expertů vystoupili: Martin Hosták, David Pospíšil, Milan Antoš, Jakub Voráček, Pavel Francouz, Petr Hubáček, Rostislav Olesz, Petr Koukal a Boris Valábik. Informace ze zákulisí přineslo celkem osm reportérů: Tomáš Vogl, Darina Vymětalíková, David Soeldner, Jakub Stařík, Milan Radosta, Matěj Vlček, Markéta Pernická a Ondřej Tomek.

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 hostila Česká republika od 10. do 26. května. Česká televize odvysílala všech čtyřiašedesát utkání na ČT sport, ČT sport Plus, v iVysílání nebo mobilních aplikacích. Web ctsport.cz přinesl z MS v hokeji nejbohatší videoobsah v Česku.

Zdroje:

Sledovanost: ATO – Nielsen, 27. 5. 2024, Live+TS0-3, 4+

Návštěvnost webu: NetMonitor/SPIR, 27. 5. 2024

Víc než 800 podvedených fanoušků. Mistrovství přineslo kromě zlaté medaile i škody za miliony

9 hod 30 min starý

Na 800 podvedených fanoušků eviduje policie v souvislosti s právě skončeným mistrovstvím světa v hokeji. Desetinásobně víc falešných lístků nahlásili lidé v Praze – před Prague Arenou se na policii obrátili fanoušci s víc než 730 falešnými vstupenkami. V Ostravě policie evidovala na 63 případů. Celková škoda se vyšplhala na necelé tři miliony korun. Dosud policie obvinila kvůli padělkům pět lidí.

Smlouva v NHL? Koho to teď zajímá, řekl se zlatem na krku Nečas a popsal zranění

10 hod 53 min starý

Po každém utkání v play-off mistrovství světa hlásil: "Ještě jsme neskočili." A měl pravdu. Martin Nečas si přivezl ze zámoří nejen herní formu, ale i víru ve zlatý úspěch v Praze. Po vítězství 2:0 ve finále nad Švýcarskem potvrdil, že dohrával sezonu se zraněním. Teď si chce užít oslavy a budoucnost v NHL neřeší.

Zařadil se po bok slavných rodáků ze Žďáru nad Sázavou. Inspirací mu je zážitek starý čtrnáct let, když do jeho rodného města přivezli mistrovský pohár útočníci Petr Koukal, Petr Vampola a Tomáš Rolinek.

"Pro nás byli jako bohové. Všichni jsme k nim vzhlíželi, protože každý sleduje jak mistrovství a každý člověk si pustí televizi a kouká. K tomu spousta fanoušků mohla být v hale. Co k tomu říct, mám strašnou radost," hlásil Nečas po finále.

Po vypadnutí Caroliny z play-off měl hned v mysli domácí šampionát. "Díval jsem se i na předchozí zápasy, než jsem přijel. Cítíte tu energii a diváci nás poslali ke zlatu. Bude to moment, který si zapamatuju do konce života," řekl Nečas.

Na turnaji zapsal v pěti zápasech gól a šest asistencí. Byl to jeho velký turnaj, i když přijel se zpožděním. "Už jsem to tady řekl víckrát, že svůj nejlepší hokej hraju, když si ho užívám. Nehrál jsem za reprezentaci možná pět nebo šest let a to, že jsem byl schopen být tady, se všemi těmi kluky, s tímto týmem, je neuvěřitelné."

Nečasovi skončila v Carolině dvouletá smlouva na tři miliony dolarů ročně a po sezoně se stane chráněným volným hráčem. V zámoří se spekuluje, že Hurricanes s Nečasem už nepočítají.

Smlouva v NHL jde stranou

Český útočník na dotaz zámořských novinářů v mixzóně jen lakonicky odvětil na to, že nemá smlouvu, slovy: "Who cares?"

"Je to hezký, odmalička jsem pracoval na tom, abych se sem mohl dostat, a když teď byla šance... Nezáleží, jestli mám kontrakt, tohle je něco, co se neodmítá. Kdybych nejel a koukal teď na to v televizi, tak by mě to mrzelo. Tohle je věc, která se může stát jen jednou v životě," dodal Nečas.

Sezonu dohrával se zraněním, které ho ale nelimitovalo natolik, aby podával výborné výkony. "Měl jsem zlomený prst na noze a špatné žebro. Nebylo to něco, co by se mělo zhoršit. Pár prášků na bolest a byl jsem schopný jít do zápasu. Necítil jsem to pak v zápase. Když vás tady ti fanoušci povzbuzovali tak, že jsem na to zapomněl."

Kubalík: Někde tam nahoře to bylo napsané. Pasta přijel a rozhodl

13 hod 17 min starý

Dominik Kubalík se po vítězném finále rozplýval blahem. Podle něj zisk zlata na domácím mistrovství světa už z hokejového hlediska nic nepřekoná. Zároveň prohlásil, že bylo shůry dané, že finále se Švýcary rozhodne největší hvězda týmu David Pastrňák.

"Z hokejového hlediska tohle asi nic nepřekoná. Samozřejmě nevím, jaké to je vyhrát Stanley Cup, ale teď už vím, jaké je vyhrát mistrovství světa doma před vlastními fanoušky. Myslím si, že to je úplný strop," prohlásil Kubalík.

Vítěznou branku zaznamenal v 50. minutě Pastrňák. Útočník Bostonu do té doby ve třech utkáních na turnaji nebodoval. "Někde tam nahoře to bylo napsané. Pasta přijel a Pasta rozhodl. Jsem za něj hrozně rád, chtěl to zlomit. A zlomil to ve správný čas. Neuvěřitelné," mínil osmadvacetiletý hráč Ottawy, který asistoval u branky Davida Kämpfa na konečných 2:0.

Spolu s Pastrňákem dorazil po vyřazení Bostonu z play-off NHL i jeho spoluhráč Pavel Zacha. Krátce před nimi přicestoval také Martin Nečas z Caroliny. "Samozřejmě pomohli. Do týmu hned zapadli, ten tým šlapal a s nimi byl pak ještě lepší. Zachič rozhodl zápas s Amerikou, Pasta dneska. Proto přijeli a vyšlo to," konstatoval Kubalík.

Tohle maže celou sezonu

Triumfem na MS si spravil chuť po nepříliš povedené sezoně v Ottawě, v jejímž dresu vstřelil v 74 utkáních základní části NHL jen 11 branek. "Já na tu sezonu už úplně zapomněl. Tohle to všechno maže a můžu říct, že tu sezonu hodnotím dobře," uvedl plzeňský rodák.

Nejsilnější moment finále podle něj nešel vybrat. "Hymna, to určitě. Nebo jak lidi začali skákat, když se rozbilo plexisklo a muselo se vyměnit. To hráče samozřejmě nakopne. Ale nejde vypíchnout jeden moment. Bylo tam také předávání poháru... Když jsem byl malý, sledoval jsem to, koukal jsem na hodně zápasů. Teď jsem si pohár mohl sám potěžkat, skvělé. A myslím, že si ho ještě párkrát v rukách otočím," řekl Kubalík.

V hledišti měl nejbližší. "Ne že byste se před rodinou snažili víc, ale víte, že v tom nejste sami. Člověk si to užívá, je to něco nepopsatelného," podotkl bývalý hráč Plzně, švýcarského týmu Ambri-Piotta, Chicaga nebo Detroitu.

Poslední vteřiny utkání prožil na střídačce v euforii. "Začali jsme tam nějak skákat a ten čas vůbec neutíkal, to byl blázinec. Pak vím, že někdo začal skákat čtyři sekundy před koncem, já začal skákat taky, už jsme se na vše okolo vykašlali a šli jsme. Naprosto skvělé pocity," prohlásil Kubalík.

Netuší, kdo potáhne oslavy. "Vůbec nevím, ale tady jsou už nějací experti, co něco vyhráli a vědí, jak to chodí. Viz Kundrátek nebo kluci, co vyhráli Stanley Cup. Sám jsem na to zvědavý," uvedl Kubalík.

Národní tým se přitom na MS nenaladil ideálně, jelikož na Českých hrách v Brně prohrál všechny tři zápasy. "Změnilo se to, že jsem se stal tátou a teď jsem mistrem světa. Tým se nějak budoval, sedalo si to a sedlo si to takhle," řekl Kubalík, jemuž se v den úvodního zápasu turnaje s Finskem narodila prvorozená dcera Mia.

Rangers zvítězili na Floridě a dostali se do vedení v sérii

13 hod 25 min starý

New York Rangers vyhráli na ledě Floridy 5:4 v prodloužení a ve finále Východní konference NHL vedou 2:1 na zápasy. Rozhodl Alex Wennberg v čase 65:35 svým prvním gólem v letošním play-off. Po dvou gólech podpořili vítězství Alexis Lafreniére a Barclay Goodrow. Domácím, kteří si vynutili ve třetí třetině prodloužení ze stavu 2:4, nestačily dvě trefy Sama Reinharta.

"Byl to intenzivní zápas, hrálo se nahoru dolů. A když vidíte, že skončil puk v síti, je to obrovský výbuch energie, emocí. Je to skvělé," rozplýval se Wennberg, který byl začátkem března vyměněn ze Seattlu do New Yorku. V novém působišti skóroval teprve podruhé. "Možná tolik neboduju jako dřív, ale jsme tým. Nezáleží, kdo je hrdinou zápasu, kdo rozhodne. Hlavní je, že bojujeme jeden za druhého. Vše děláme společně," podotkl.

Reinhart se zapsal mezi střelce jako první. Útočník Floridy využil v čase 2:50 přesilovou hru, když vybruslil z rohu kluziště a bekhendem otevřel skóre. Rangers otočili v osmé minutě během 25 sekund. Lafreniére dostal přihrávku do jízdy za domácí obranu a vyrovnal bekhendem pod horní tyč. Goodrow poslal hosty do vedení tečí. Divokou úvodní třetinu zakončil Reinhart, který dalším bekhendem potrestal vyloučení Rangers a upravil na 2:2.

V závěru prostřední části odskočil tým z New Yorku do dvougólového trháku. Individuální akcí se nejdříve blýskl Lafreniére a na něj navázal trefou v oslabení Goodrow. Florida ale manko smazala slepenými góly. Přihrávka do předbrankového prostoru se odrazila ve 46. minutě do sítě Rangers od brusle Aleksandera Barkova a střelou z levého kruhu vzápětí vyrovnal Gustav Forsling.

Domácím se vyplatily změny v sestavě, ke kterým se odhodlali před třetí třetinou. "Někdy je potřeba udělat něco jinak. Myslím, že to vyšlo. Rozjeli jsme se. Lépe jsme se pohybovali, více jsme bojovali," komentoval Barkov zlepšenou hru. Florida soupeře přestřílela ve třetí třetině a prodloužení 18:8. "Škoda, že jsme nedotáhli obrat. S výsledkem nejsme spokojeni, ale myslím si, že jsme udělali několik dobrých věcí, které si můžeme přenést do dalšího zápasu," doplnil.

Rangers rozhodli o výhře stejně jako v minulém utkání v prodloužení. Druhý bod v sérii zajistil týmu Wennberg tečí střely Ryana Lindgrena od modré čáry. Domácí brankář Sergej Bobrovskij bezprostředně poté reklamoval, že autor vítězné trefy zasáhl puk úmyslně rukavicí, ale rozhodčí nesouhlasili a gól platil. Z výhry se radoval i český útočník Filip Chytil, který v zápase nebodoval.

"Třetí třetina byla pravděpodobně nejtěžší v sérii a jejich nejlepší. Dobývali nás a vyrovnali. Před prodloužením jsme hráčům připomínali, že je potřeba se vrátit zpátky do práce. Nabádali jsme je, aby zase útočili, napadali. To byl hlavní vzkaz. Aby makali a věřili si," uvedl trenér Rangers Peter Laviolette.

Florida – NY Rangers 4:5 v prodl. (2:2, 0:2, 2:0 - 0:1)

Branky: 3. a 15. Reinhart, 46. Barkov, 47. Forsling – 8. a 36. Lafreniére, 8. a 39. Goodrow, 66. Wennberg. Střely na branku: 37:23. Diváci: 19 780. Hvězdy zápasu: 1. Wennberg (NY Rangers), 2. Reinhart (Florida), 3. Lafreniére (NY Rangers). Stav série: 1:2.

Rulík: Jsem rád, že jsem zvolil ty správné hráče. To oni vyhráli, ne my trenéři

13 hod 38 min starý

Ač Radim Rulík dosáhl na pražském šampionátu na patrně největší úspěch trenérské kariéry, po zlatém finále se za celým turnajem ohlédl bez větších emocí a gest, jak je u něho koneckonců obvyklé, a chválil především své svěřence. "Je to hlavně o hráčích. To mistrovství vyhráli kluci, ne my trenéři. Jsem rád, že jsem zvolil ty správné hráče. Myslím, že dokázali, že byli nominováni oprávněně."

"Je to samozřejmě nádhera. Ale hlavně pro ty kluky je to odměna. V životě bych si nemyslel, že se tohle může stát," řekl Rulík k zisku světového zlata po 14 letech. "A po 39 letech se to povedlo zopakovat doma v Praze. Myslím, že docela dobrý. Zní to hezky," dodal s úsměvem Rulík.

Finálový zápas byl dlouho na vážkách, až necelých 11 minut před koncem pohnul bezbrankovým stavem David Pastrňák, výhru pak pojistil do prázdné branky David Kämpf.

"Byl to trošku taktický zápas. V sobotu se Švédy (7:3) nám to tam napadalo, ale hrát hned druhý den není lehké. Švýcaři mají také svoji kvalitu. S přibývajícím časem to bylo o gólmanovi. A ten náš byl skvělý. Neudělal chybu. Lukáš Dostál byl super zkoncentrovaný, nevypadl z něho puk, výborný, skvělý výkon," chválil Rulík.

Hodně se mu zamlouvala soudržnost a bojovnost jeho týmu. "Byla větší a větší. Rozhodla standardní situace po buly. Bylo to o tom, kdo dá první gól. Jsme rádi, že se to povedlo nám. Potom Švýcaři zapnuli a šli do rizika, my jsme malinko stáhli sestavu a věřili jsme, že to uhrajeme."

O vítězný gól se postaral jeden z nejlepších hráčů světa současnosti Pastrňák. Tak trochu symbolicky, protože za předchozí tři starty na turnaji nebodoval.

"Jednoznačně ukázal, že je rozdílovým hráčem. V útočném pásmu je to ohromně nebezpečný hráč, který když dostane takovou šanci... Měl tam střelu z voleje po signálu, Švýcaři o tom vůbec nevěděli, nezachytili to, a on to trefil. To je přesně jeho parketa. Jsem strašně rád, protože jsme na buly na téhle straně čekali. A tohle byla první ve druhé polovině zápasu. Klukům se to povedlo," podotkl Rulík.

Co se mu v závěru, když pojistil výhru David Kämpf, honilo hlavou? "Nic, jen koho pošleme na led, protože jsme se snažili vyhnout za každou cenu tomu, aby jejich první lajna šla na naši první lajnu, protože ta nebyla zase až tak defenzivně silná. A jejich první lajna znamenala zhruba sedmdesát osmdesát procent jejich produktivity. Tak to jsme se snažili si ohlídat, protože to není jednoduché, když jste v pozici hosta. Museli jsme udělat všechno pro to, abychom to uváleli," řekl.

Bylo to o hráčích, ne o trenérech

I když zásluhy odmítal, byl rád, že k cíli vedla cesta, kterou si s ostatními členy trenérského štábu připravili. "Kolikrát si to můžete připravit, ale ono to nevyjde. Jsem rád, že se to všechno povedlo. Ale musím říct, že je to hlavně o hráčích. To mistrovství vyhráli kluci, ne my trenéři. Jsem rád, že jsem zvolil ty správné hráče. Myslím, že dokázali, že byli nominováni oprávněně. Odvedli fantastický výkon, protože neprohrát na MS v základní hrací době, to nevím, kdy se naposledy stalo. Od nich opravdu skvělý výkon," chválil mužstvo Rulík.

O svém přínosu hovořit nechtěl, byť je zřejmé, že má na velkém triumfu výrazný podíl. "Jsem takový, jaký jsem. A jiný nebudu. Ať se ten zápas povede, nebo ne, zůstávám stále stejný. Životní hodnoty vnímám i jinde než jenom ve sportu. Snažím se to brát s nadhledem. Po úspěších vždy ohromně gratuluju hráčům," vysvětlil Rulík.

Zodpovědnost za nominaci ale nesl on. Když oznámil v Brně po Českých hrách její finální podobu, čelil i některým pochybnostem. "Hodně jsem se tím zaobíral, bylo to pro mě nesmírně důležité. Taky jsem si pozval do Brna nadstandardní počet hráčů, abych se v tom zorientoval a viděl, jak zvládají mentální stránku," připomněl.

"Byl jsem tam na ně neskutečně ostrý, na mistrovství už pak samozřejmě ne. To pro mě bylo klíčové – vidět, jak reagují. Pak jsem udělal volbu a jsem strašně rád, že to kluci potvrdili. Jejich výkonnost byla neuvěřitelná, forma gradovala. A zvládli i poslední krůček, který je nejtěžší. Navíc doma, když jsou všichni plni očekávání," ocenil Rulík.

Úžasný realizační tým

Ocenil práci celého realizačního týmu. "Je skvělý a táhne za jeden provaz. Ti lidi jsou úžasní, neskutečně zkušení i jako hráči s ohromnou porcí zápasů v NHL. Jsou pokorní, skromní a pracovití. Když se to spojí v jednotný celek, hráči to vnímají. Přenese se to na ně," uvedl osmapadesátiletý kouč.

"Realizační tým je širší než obvykle, ale trend k tomu jednoznačně spěje. Jinak byste neměli všechno takhle připravené. Marek Židlický výborně pracoval s beky, Tomáš Plekanec chystal power-play a speciální týmy, Jirka Kalous nám připravoval podklady k sestavám, postaral se o všechno, aby do detailu sedělo. Ondra Pavelec neskutečně nachystal gólmany, nebyla tam žádná rivalita, žádná řevnivost. Přijali svoje role. A nechci zapomenout ani na Patrika Augustu s Pavlem Grossem, z hlediska skautingu udělali ohromnou práci. Pomohli nám, každý, kdo v týmu byl, se na tom úspěchu podílel," vyjmenoval Rulík své spolupracovníky.

V čem byl jeho tým nejsilnější? "Soudržnost, týmovost, obětavost, srdce. Když jsem viděl před rokem Němce a Lotyše, ničím jiným to neuhráli," připomněl senzační medailisty z loňského šampionátu.

I když není ani na velké oslavy, tu přímo v šatně si užil. Kdo ho ale polil, nevěděl. "Asi prezident Petr Pavel. Ten může. Ale ne, ten stál vedle mě," zmínil Rulík vzácnou návštěvu v kabině. Z televizních záběrů bylo patrné, že největší podíl na koučově zmáčené košili měl Pastrňák. "Asi to udělali kluci, já to neviděl. Měl jsem to v očích. Strašně to pálilo, tak jsem je musel zavřít," řekl Rulík.

Červenka: Tým měl vnitřní sílu. Tlak byl obrovský, protože nechceš přijít o šanci

15 hod 53 min starý

Jako kapitán dovedl národní tým k sedmému triumfu na světovém šampionátu v samostatné éře a celkově třináctému v historii. Roman Červenka si po čtrnácti letech zopakoval zlatou radost na mistrovství světa. Tentokrát ale považoval titul za speciální, protože ho získal doma.

"Neskutečný zápas. Víš, že jsi hrozně blízko, a ten tlak je obrovský. Nechceš o tu šanci přijít. Já jsem věděl, že pro mě se už opakovat nebude. Tlak byl velký, ale zvládli jsme to," hodnotil Červenka finálovou výhru 2:0 nad Švýcarskem.

Finále se hrálo dlouho bez branek. "Cítíš, že je to o jednom gólu. Pak se ukázal hráč jako David (Pastrňák) v pravou chvíli a to je to, co jsme potřebovali. Ale celý turnaj jsme hráli jako tým. To bylo důležité. Když přijeli kluci (ze zámoří), tak tam pořád byla obětavost pro ten tým a v turnaji jsme se zlepšovali. V play-off jsme sehráli skvělé zápasy proti těžkým soupeřům," řekl k faktu, že Pastrňák vstřelil vítězný gól až v 50. minutě.

"Jak padl gól, tak jsem už věřil, že to už nemůžeme pustit. Všichni hráči si zaslouží velký respekt, protože jsme hráli opravdu jako tým, jinak turnaj nemůžeš vyhrát," prohlásil. "Pro mě je speciální vyhrát to doma. Podpora lidí, co tady předvedli, to bylo neskutečné. Díky nim jsme zápasy dokázali otočit," řekl k fanouškům. "Každý zápas tady byl speciální. Věděli jsme, že tady je sedmnáct, osmnáct tisíc lidí. Dostane to z tebe úplné maximum," dodal Červenka.

Reprezentace nakonec na turnaji neprohrála ani jedno utkání v základní hrací době. "Věřili jsme, že můžeme zvládnout velké věci, že můžeme porazit každého. Každý další zápas byl nový test. Pak přijeli kluci, zapadli skvěle do týmu a zase dali ještě větší jistotu. Nikdo si nepřipouštěl, že v daný den play-off by měl pro nás turnaj skončit," řekl. "Když hraješ srdcem, máš skvělé hráče a sejde se to všechno, tak turnaj můžeš zvládnout," prohlásil Červenka.

Velkou oporou na turnaji a zejména ve vyřazovacích zápasech se stal třiadvacetiletý brankář Lukáš Dostál. "Neskutečné. V něm byla taková jistota, hlavně v play-off. Máš v něm tu jistotu. Zaslouží si to za to, jak pracuje a jaký je to kluk. Strašně mu to přeju a bez něj bychom tady nebyli," chválil Červenka se zlatou medailí na krku.

U vítězného týmu byl Červenka také před čtrnácti lety v Německu. "(Mistrovství světa) 2010 bylo zase úplně jiné. Tam se nedařilo a ten tým nebyl tak silný jako tady. Tady jsme věděli, že tu sílu už máme. Myslím si, že jsme přehráli Ameriku, dá se říct, že jsme přehráli Švédy. Takže sebedůvěra v týmu byla, ale pro mě bylo těžké to, že jsi blízko. Hraješ finále doma, tlak je velký. I když si ho člověk nepřipouští, nechceš šanci promrhat," uvedl.

Nakonec se podle Červenky ukázala síla mužstva. "Byl to speciální turnaj. Když jsi součástí týmu a kabiny, tak to cítíš, když tam je vnitřní síla. Někdy tam je, někdy tam není. Letos tam byla. Bylo to úžasné," zdůraznil. "Od prvního dne, kdy jsme se sešli v Praze, tak si to sedlo. Šli jsme za tím a povedlo se to," dodal.

OBRAZEM: Fanoušci na náměstích sledovali hokejové finále a slavili české zlato

21 hod 7 min starý

Tisíce lidí sledovaly finále hokejového šampionátu mezi Českem a Švýcarskem na pražském Staroměstském námětí, velkoplošné obrazovky ale byly také v Brně, Českých Budějovicích i dalších městech. Závěrečné minuty zápasu viděly v České televizi podle předběžných údajů více než tři miliony diváků.

Pastrňák vystřelil zlato: Myslel jsem, že se v životě na kolena nedostanu, a vidíte to...

21 hod 23 min starý

Na hvězdy se čeká. První gól ve čtvrtém zápase a zlatý gól. David Pastrňák rozhodl tuhou finálovou bitvu domácího mistrovství světa proti Švýcarsku (2:0) vítěznou brankou. Chvíli mu nechala obrana soupeře prostor, odskočil si, blok přišel pozdě a Pastrňák vystřelil Česku svou obávanou střelou zlato po 14 letech. 

Hvězda Bostonu přiznala, že rozhodující gól padl po dobře sehraném signálu na buly. "Jsem rád, že vyšel. Myslím si, že jste to viděli na té mé oslavě gólu. Myslel jsem, že se v životě na kolena nedostanu po gólu, ale ty emoce byly prostě tak velký... Ani jsem nevěděl, že to ve mně je, takové emoce," culil se Pastrňák se zlatem na krku.

Gólový moment si užíval před rodinou. "Jsem rád, že jsem se jim mohl ukázat na vlastní oči, ještě k tomu doma. Nevěděl jsem, kde sedí. Mával jsem a oni tam ani neseděli podle mě," smál se. "Vůbec je nešlo najít. Na konci jsem je samozřejmě našel, ale vůbec jsem nevěděl, kde sedí," prohlásil.

Nejenže ve finále ve čtvrtém utkání vstřelil první gól na turnaji, ale zaznamenal vůbec první bod. "Měli jsme tady neskutečný tým, neskutečnou partu. Už to tady kluci dali dohromady. Přišel jsem, nový systém, noví trenéři. Kouč, kterého jsem neznal. Určitě mi to trošku dalo čas, zvyknout si na ten systém. Věřili jsme mu všichni. Musel jsem se tomu podřídit. Góly nepadaly. Měl jsem problém, abych si na ten systém zvykl," přiznal Pastrňák.

Problémy s kyčlí

Už ze zámoří prosakovaly informace, že v sezoně nebyl zdravotně fit, ale na šampionátu byl schopný hrát. "Mám špatnou kyčel. Ale co tady se mnou předvedl pan Kolář... Takto dobře jsem se necítil osm měsíců. Patří mu velký dík. Nevím, co má za magické ruce. Fakt jsem se tak dobře necítil v bruslení jako na mistrovství," ocenil práci předního českého fyzioterapeuta Pavla Koláře.

V Bostonu mu bylo řečeno, že musí jít na operaci. "Uvidíme, jak to dopadne. Před mistrovstvím mi řekli, že budu muset jít určitě na operaci. Myslím, že pan Kolář ale říkal, že nemusím, tak já mu budu věřit," usmál se Pastrňák.

Doufal v sezoně buď v zisk Stanley Cupu, nebo titul mistra světa. "Jsem rád, že jedno z toho vyšlo. Teď si to pořádně užiju a oslavím."

"Jsem moc rád, že jsme to zvládli. Jsem pyšný na kluky. Udělali to strašně lehký pro mě i Zachiče. (Pavel Zacha – pozn. red.) Jsem rád, že jsme to zvládli, dlouho jsme na to čekali, na tu zlatou medaili. Nemohlo to vyjít v lepší čas než u nás doma na mistrovství. Jak pro nás, tak pro fanoušky v hledišti. Neskutečná atmosféra, jsme neskutečně šťastní," rozplýval se havířovský rodák a fanoušek Baníku.

Při otázce na ostravský klub pookřál. "Baník Ostrava! Vím to. Postoupil do Evropské konferenční ligy. Super, sledoval jsem to, bylo to už odpoledne. Dvě červené, 6:0. Jdeme do konferenční," nahodil jiné téma.

Pastrňák pak zahlédl oslavy na televizi v mixzóně a poprosil o poslední otázku. "Už mám být v té šatně!" A se zlatem na krku spěchal za parťáky.

Dostál byl zvolen nejlepším brankářem MS, s Červenkou se dostal i do All Star týmu

26. Květen 2024 - 23:23

Individuální ocenění ke zlatému triumfu. Lukáš Dostál byl zvolen nejlepším brankářem MS v Praze a dostal se i do All Star týmu spolu s útočníkem Romanem Červenkou. Osmatřicetiletý kapitán nových mistrů světa je mezi nejlepší šesticí podruhé. Povedlo se mu to i předloni při zisku bronzu na šampionátu v Tampere a Helsinkách.

Nejlepším útočníkem i nejužitečnějším hráčem se stal švýcarský útočník s českými kořeny Kevin Fiala, jenž je také v All Star týmu. Stejně tak i další Švýcar Roman Josi, nejlepší obránce turnaje. Nejlepší šestku doplnili švédský zadák Erik Karlsson a kanadský útočník Dylan Cozens.

Produktivitu vyhrál Boldy

Americký útočník Matt Boldy vyhrál produktivitu MS o bod před krajanem Bradym Tkachukem a Švýcarem Kevinem Fialou. Boldy si v osmi zápasech připsal 14 bodů za šest branek a osm asistencí, Tkachuk a Fiala shodně vstřelili sedm gólů a na šest přihráli.

Nejproduktivnějším hráčem zlatého českého týmu byl na 11. místě kapitán Roman Červenka s 11 body za tři branky a osm asistencí z 10 utkání. Na 14. pozici skončil Lukáš Sedlák s 10 body za pět tref a stejný počet přihrávek z 10 duelů. O pozici nejlepšího nahrávače se podělili Kanaďan John Tavares se švýcarským obráncem Romanem Josim. O třetí místo se dělil Červenka.

Nejproduktivnějším obráncem se stal s 12 body Josi. Nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech má s 14 kladnými body švédský útočník Marcus Johansson. Nejtrestanějším hráčem MS byl s 33 minutami Lotyš Oskars Batna, který je čerstvou posilou ofenzivy Hradce Králové.

Český brankář Lukáš Dostál jako jediný na turnaji dokázal třikrát udržet čisté konto a skončil druhý s úspěšností zákroků 93,90 procenta, druhý je i s průměrem 1,58 obdržené branky na zápas. Nejvyšší úspěšnost 94,089 procenta i nejnižší průměr 1,39 měl Švýcar Leonardo Genoni.

Individuální ocenění:

Nejlepší hráči MS na jednotlivých postech (podle direktoriátu turnaje):

Brankář: Lukáš Dostál (Česko),

obránce: Roman Josi,

útočník: Kevin Fiala (oba Švýcarsko).

Nejužitečnější hráč turnaje (podle akreditovaných novinářů): Kevin Fiala (Švýcarsko).

All Star tým (podle akreditovaných novinářů):

Lukáš Dostál (Česko) – Roman Josi (Švýcarsko), Erik Karlsson (Švédsko) – Kevin Fiala (Švýcarsko), Dylan Cozens (Kanada), Roman Červenka (Česko).

Světový šampionát navštívilo rekordních 797 727 diváků

26. Květen 2024 - 22:35

K magické hranici mnoho nechybělo. Mistrovství světa v Praze a Ostravě navštívilo 797 727 diváků. Rekord ze stejných měst z roku 2015 překonal aktuální turnaj o 56 037 lidí. Na počet 64 zápasů se jednalo o nové maximum také s průměrem 12 464 příznivců na utkání. Před devíti lety byl průměr 11 589 lidí na zápas.

Rekord padl při sobotním semifinále mezi Českem a Švédskem, na které přišlo do vyprodané O2 areny 17 413 diváků. Večerní semifinálový duel mezi Kanadou a Švýcarskem sledovalo v hledišti 11 159 fanoušků.

Na dnešní zápas o 3. místo mezi Kanadou a Švédskem přišlo odpoledne 14 929 diváků a večer bylo finále Česka se Švýcarskem vyprodané.

Na 36 zápasů v pražské O2 areně přišlo 547 602 návštěvníků, v průměru 15 211 na zápas. Vyprodaných bylo všech deset utkání české reprezentace. V Ostravě přišlo 250 125 fanoušků a kapacita se zcela zaplnila na všechny duely Slovenska i na dalších osm zápasů. Průměr byl 8933 diváků na zápas.

Ve čtvrtfinále bylo ve čtvrtek vyprodáno pouze na český duel s USA a jen těsně nezaplnil kapacitu zápas Kanady se Švýcarskem také v O2 areně (17 275). V Ostravě na utkání Švýcarsko – Německo zavítala třetí nejnižší návštěva šampionátu 6583 fanoušků a na souboj Švédska s Finskem dorazilo 6691 diváků, takže překonání maxima se odsunulo až na dnešek.

Méně diváků než na čtvrtfinále Švýcarsko – Německo přišlo jen na dva ostravské duely ve čtvrtek 16. května. Na zápas Kazachstánu se Švédskem to bylo 5378 diváků a na souboj USA – Francie 5494.

Semifinále Kanady se Švýcarskem sledovala druhá nejnižší návštěva z pražských duelů. Méně – 10 011 diváků – přišlo jen v úterý 14. května na duel Dánska s Norskem.

SESTŘIH: Zlatý sen se doma stal skutečností, Češi dobyli titul díky Pastrňákovi

26. Květen 2024 - 18:50

Zlaté medaile na 87. mistrovství světa získali Češi. Ve finálovém utkání v Praze přetlačili Švýcary 2:0 díky rozhodující trefě Davida Pastrňáka z 50. minuty, pojistku přidal do prázdné brány David Kämpf. Národní tým dosáhl na sedmý titul v éře samostatnosti a celkově třináctý, naopak Švýcaři potřetí nezvládli v systému play-off poslední duel šampionátu a historicky na ně zbylo čtvrté stříbro.

Bezbrankový stav zlomil Pastrňák až deset minut před koncem, když se z oblíbeného místa na levém kruhu opřel do přihrávky Tomáše Kundrátka a překonal Leonarda Genoniho ve švýcarské brance.

Byl to vůbec první Pastrňákův bod na turnaji po pozdním příjezdu na šampionát ze zámoří. Devatenáct sekund před koncem doklepl vyhozený puk Kämpf do odkryté brány.

"Cítíš, že je to o jednom gólu. Pak se ukázal hráč jako David (Pastrňák) v pravou chvíli a to je to, co jsme potřebovali. Ale celý turnaj jsme hráli jako tým. To bylo důležité. Když přijeli kluci (ze zámoří), tak tam pořád byla obětavost pro tým a v turnaji jsme se zlepšovali. V play-off jsme sehráli skvělé zápasy proti těžkým soupeřům," řekl kapitán Roman Červenka.

V českém brankovišti podal perfektní výkon Lukáš Dostál, jenž si stejně jako ve čtvrtfinále proti Spojeným státům připsal čisté konto. V play-off tak inkasoval jen třikrát v semifinálovém duelu proti Švédsku.

"Neskutečné. V něm byla taková jistota, hlavně v play-off. Máš v něm jistotu. Zaslouží si to za to, jak pracuje a jaký je to kluk. Strašně mu to přeju a bez něj bychom tady nebyli," uvedl Červenka se zlatou medailí na krku.

Národní tým je tak znovu zlatý po čtrnácti letech, kdy slavil v Německu v roce 2010. Tehdy u toho byl současný kapitán Roman Červenka a gólman Ondřej Pavelec, jenž působil na letošním turnaji jako trenér brankářů. Češi získali další medaili po roce 2022, kdy byli bronzoví v Tampere.

V utkání nastřelili hráči obou týmů po dvou tyčkách. Za Švýcary orazítkovali brankovou konstrukci Christoph Bertschy a Calvin Thürkauf, na české straně se totéž stalo Dominikovi Kubalíkovi a Davidovi Kämpfovi.

Na šampionátu padl nový návštěvnický rekord, když na zápasy v Praze a Ostravě přišlo celkem 797 727 diváků.

Realizační tým musel po delší době pozměnit sestavu. Jako sedmý bek figuroval premiérově na šampionátu Jan Ščotka, jenž byl v poslední den turnaje připsán na soupisku místo nemocného útočníka Jakuba Fleka.

Další obránce Jakub Krejčík nakonec nastoupil s ochranným košíkem i přes zranění nosu, které utrpěl v semifinále se Švédskem. Naopak chyběl jiný bek Jan Rutta, který obdržel disciplinární trest za úder loktem do oblasti hlavy švédského útočníka Isaca Lundeströma.

Mistrovství světa v hokeji v Praze – finále:

Česko – Švýcarsko 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 50. Pastrňák (Kundrátek, Hájek), 60. Kämpf (D. Kubalík, Nečas). Rozhodčí: Campbell (Kan.), Holm (Švéd.) – Briganti (USA), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 17 413 (vyprodáno).

Česko: Dostál – Gudas, Krejčík, D. Špaček, Kempný, Kundrátek, Hájek, Ščotka – Pastrňák, Zacha, Palát – Nečas, Kämpf, D. Kubalík – O. Kaše, L. Sedlák, Červenka – M. Stránský, Tomášek, O. Beránek. Trenér: Rulík.

Švýcarsko: Genoni – Glauser, Josi, Kukan, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Fora – Niederreiter, Hischier, Fiala – Ch. Bertschy, Thürkauf, Andrighetto – Simion, Senteler, Herzog – Ambühl, Haas, Scherwey – Kurashev. Trenér: Fischer.

Zlatý sen se stal doma skutečností, Češi v Praze dobyli titul díky Pastrňákovi

26. Květen 2024 - 18:50

Zlaté medaile na 87. mistrovství světa získali Češi. Ve finálovém utkání v Praze přetlačili Švýcary 2:0 díky rozhodující trefě Davida Pastrňáka z 50. minuty, pojistku přidal do prázdné brány David Kämpf. Národní tým dosáhl na sedmý titul v éře samostatnosti a celkově třináctý, naopak Švýcaři potřetí nezvládli v systému play-off poslední duel šampionátu a historicky na ně zbylo čtvrté stříbro.

Bezbrankový stav zlomil Pastrňák až deset minut před koncem, když se z oblíbeného místa na levém kruhu opřel do přihrávky Tomáše Kundrátka, a překonal Leonarda Genoniho ve švýcarské brance. Byl to vůbec první Pastrňákův bod na turnaji po pozdním příjezdu na šampionát ze zámoří. Devatenáct sekund před koncem doklepl vyhozený puk Kämpf do odkryté brány.

V českém brankovišti podal perfektní výkon Lukáš Dostál, jenž si stejně jako ve čtvrtfinále proti Spojeným státům připsal čisté konto. V play-off tak inkasoval jen třikrát v semifinálovém duelu proti Švédsku.

Národní tým je tak znovu zlatý po čtrnácti letech, kdy slavil v Německu v roce 2010. Tehdy u toho byl současný kapitán Roman Červenka a gólman Ondřej Pavelec, jenž působil na letošním turnaji jako trenér brankářů. Češi získali další medaili po roce 2022, kdy byli bronzoví v Tampere.

V utkání nastřelili hráči obou týmů po dvou tyčkách. Za Švýcary orazítkovali brankovou konstrukci Christoph Bertschy a Calvin Thürkauf, na české straně se totéž stalo Dominikovi Kubalíkovi a Davidovi Kämpfovi.

Na šampionátu padl nový návštěvnický rekord, když na zápasy v Praze a Ostravě přišlo celkem 797 727 diváků.

Realizační tým musel po delší době pozměnit sestavu. Jako sedmý bek figuroval premiérově na šampionátu Jan Ščotka, jenž byl v poslední den turnaje připsán na soupisku místo nemocného útočníka Jakuba Fleka. Další obránce Jakub Krejčík nakonec nastoupil s ochranným košíkem i přes zranění nosu, které utrpěl v semifinále se Švédskem. Naopak chyběl jiný bek Jan Rutta, který obdržel disciplinární trest za úder loktem do oblasti hlavy švédského útočníka Isaca Lundeströma.

ŽIVĚ: Finále MS Švýcarsko – Česko 0:1

26. Květen 2024 - 18:50

Finále mistrovství světa v Praze je tady. Česká reprezentace byla nucena udělat změny v sestavě, neboť obránce Jan Rutta dodatečně obdržel disciplinární trest. Národní tým napsal sedm beků včetně Jakuba Krejčíka a Jana Ščotky. V brance je znovu Lukáš Dostál. Bezbranový stav zlomil až v 50. minutě David Pastrňák. Přímý přenos utkání sledujte na ČT sport a ČT sport Plus.

ŽIVĚ: Finále MS Švýcarsko – Česko 0:0

26. Květen 2024 - 18:50

Finále mistrovství světa v Praze je tady. Česká reprezentace byla nucena udělat změny v sestavě, neboť obránce Jan Rutta dodatečně obdržel disciplinární trest. Národní tým napsal sedm beků včetně Jakuba Krejčíka a Jana Ščotky. V brance je znovu Lukáš Dostál. Přímý přenos utkání sledujte na ČT sport a ČT sport Plus.

ŽIVĚ: Finále MS Švýcarsko – Česko

26. Květen 2024 - 18:50

Finále mistrovství světa v Praze je tady. Česká reprezentace byla nucena udělat změny v sestavě, neboť obránce Jan Rutta dodatečně obdržel disciplinární trest. Národní tým napsal sedm beků včetně Jakuba Krejčíka a Jana Ščotky. V brance je znovu Lukáš Dostál. Přímý přenos utkání sledujte na ČT sport a ČT sport Plus.

V české sestavě proti Švýcarům je sedm obránců, nechybí Krejčík ani Ščotka

26. Květen 2024 - 18:50

Finále mistrovství světa v Praze je tady. Česká reprezentace byla nucena udělat změny v sestavě, neboť obránce Jan Rutta dodatečně obdržel disciplinární trest. Národní tým napsal sedm beků včetně Jakuba Krejčíka a Jana Ščotky. V brance je znovu Lukáš Dostál. Přímý přenos utkání s předzápasovým studiem sledujte na ČT sport a ČT sport Plus od 19:30.

SESTŘIH: Bronz si z Prahy odvezou Švédové, vítězství zařídil dvougólový Grundström

26. Květen 2024 - 14:40

Švédové mají po šesti letech další medaili z mistrovství světa. Hvězdný výběr Tre Kronor porazil v souboji o třetí místo Kanadu 4:2. Nerozhodný stav zlomil ve třetí třetině Carl Grundström. Šampionát vyvrcholí finálovým duelem, utkání Švýcarsko – Česko sledujte s předzápasovým studiem na ČT sport a ČT sport Plus od 19:30.

V souboji dvou zklamaných a herně nezaujatých týmů se nakonec radovali Švédové, kteří předvedli výsledkový obrat a v závěru rozhodli o těsné výhře.

Nejprve srovnal na 2:2 kapitán Erik Karlsson v 50. minutě a otočku dokonal o čtyři minuty později v utkání dvougólový Grundström, jenž překvapil kanadského brankáře Jordana Binningtona střelou od mantinelu. Pojistku přidal do prázdné brány Marcus Johansson.

Za Kanadu se gólově prosadili Dylan Cozens devátým gólem na turnaji a na průběžných 2:1 upravil Pierre-Luc Dubois. Asistenci si připsal také John Tavares, u kterého akce začala. Pro kapitána javorových listů to byl na turnaji už jedenáctý bod (2+9), čímž vyrovnal Cozensův výkon.

Švédové získali na světovém šampionátu první medaili od roku 2018, kdy byli v Dánsku zlatí. Naopak Kanaďané přišli o sérii cenných kovů, když vyšli po čtyřech ročnících naprázdno.

Mistrovství světa v hokeji – o 3. místo (Praha):

Švédsko – Kanada 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 13. Grundström (L. Johansson, Dahlin), 50. Karlsson (Burakovsky, M. Johansson), 54. Grundström, 60. M. Johansson (Brodin, Lundeström) – 23. Cozens (Oleksiak, Mangiapane), 45. Dubois (Hagel, Tavares). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), MacFarlane (USA) – Hynek, Ondráček (oba ČR). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 14 929.

Švédsko: Gustavsson – Heed, Hedman, Karlsson, Pettersson, Brodin, Dahlin – Kempe, Eriksson Ek, M. Johansson – Burakovsky, Holmberg, Raymond – Zetterlund, Lundeström, Olofsson – Frödén, L. Johansson, Grundström. Trenér: Hallam.

Kanada: Binnington – Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Zellweger, Severson – Mercer, McBain, B. Tanev – Mangiapane, Cozens, Bunting – Guenther, Paul, McCann – Dubois, Tavares, Hagel – Bedard, Greig. Trenér: Tourigny.

TIPOVAČKA

Tipujte s námi MS 2024

Bližší info a propozice ZDE

Kulturní přesahy

NA LED! Hokej a bruslení v obrazech

Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha, která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění budou od 26. dubna do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců.

 

www.ngprague.cz

Facebook

Komunita

ZÁBAVA

Přívětivé místo pro fanoušky kladenského hokeje, kteří si rádi hrají nebo zrovna nemají co na práci. AKTUALIZOVÁNO!