Nejasná zpráva o stavu kladenského hokeje (3. část)

Autor: Clouseau - Datum: 10 listopad 2009

Dnes, tj. v pondělí 9. listopadu, jsme absolvovali další kolo, kterým bylo sezení s trenéry Zdeňkem Müllerem a Petrem Kasíkem, za fanklub se zúčastnili Jiří Říha (Georgino), Jaroslav Zelenka (zelí) a David Švejda (Clouseau). Schůzka měla podobný cíl, jako dvě předchozí, totiž získat vhled přímo od lodivodů ze střídačky, vyslechnout si jejich názory a vzájemně se informovat o stavu věcí.

Kolem odvolávání či rezignace trenéra bylo za poslední dny popsáno nemálo papíru a uloženo mnoho znaků do databází různých serverů a samozřejmě jsme i toto téma nastolili. Zdeněk Müller v uplynulých dnech nabídl svou rezignaci kvůli špatným výsledkům týmu a vedení klubu, jmenovitě generální manažer Otakar Černý a prezident Jaromír Jágr st. ji nepřijalo. Nabízí se otázka, proč s tím trenér Müller zkrátka nepraštil a neodešel. Inu protože by tým neměl komu předat. Vedení jiného trenéra nechce, což nám Otakar Černý minulý čtvrtek potvrdil, a od současného kouče by podle jeho vlastních slov nebylo zodpovědné se jen tak sebrat a odejít. Jak je obecně známo z médií, pan Müller před touto sezónou velmi zvažoval, zda prodlouží smlouvu o další rok. Misky vah na stranu setrvání převážily dobré vztahy uvnitř klubu.

Zajímá nás, jaké jsou ambice klubu a opět se potvrzuje, že rozhodně nijak přemrštěné. Zadání pro trenéry je před každou sezónou stejné a to nikoliv překvapivě první kolo play-off. To samozřejmě není žádná nová informace, avšak zapadá do kontextu.

Pokud tedy nemáme nasazenou laťku nijak zvlášť vysoko, jak je to se zájmem majitelů o předváděnou hru a výsledky? Zdeněk Müller se svěřil s tím, že po každém zápase vše probírají s prezidentem klubu panem Jágrem a že samozřejmě ne vždy je to vzhledem ke špatným výsledkům příjemné. Podle slov trenéra není pravdou, že by se Jaromír Jágr st. o dění a výsledky nezajímal, spíše naopak. Nedávno proběhly pohovory s hráči, další pohovory s několika hráči ještě budou následovat.

Neformální a věcná diskuse se stočila k sestavě a hráčům. Výměna Valský - Rudovský je dle Müllerových slov výměnou post za post s tím, že Rudovský by měl díky své formě z Berouna přinést oživení. Trenéři nás trošku překvapili tím, že na schůzku přišli už s informacemi, které se nedlouho před ní objevili zde na našem webu v Diskusi. Konkrétně tu proběhlo to, že přesilovky trénovala jen první a druhá lajna. Není to pravda, trénovala je i čtvrtá formace. Potvrzuje se, že to tu trenéři i někteří hráči sledují.

Čtvrtý útok. Alfa a omega minulých týdnů. Oba trenéři shodně potvrdili, že jsou si vědomi jejich formy a postupně jim dávají více prostoru. Asi se konečně dočkáme "zelené" i na přesilovce. V útočném pásmu jsou Eberle, Stieler a Kuchler velmi platní a nebezpeční, na druhou stranu oba trenéři vidí rezervy této lajny při bránění.
Pokud se některým hráčům nedaří, není podle slov Petra Kasíka jednoznačným receptem nechat je sedět. Nemáme tak široký kádr a není je kým nahradit. Pokud jde například o kladenské juniory, tak nikdo z nich momentálně nemá výkonostně na to, aby mohl hrát v Áčku. Tím jsme se dostali k možnostem trejdů a výměn hráčů. Opět jsme nepřekvapivě narazili na peníze a omezený rozpočet. Kluby v extralize nabízejí k trejdům pouze předražené hráče, jejichž smlouvu si Kladno nemůže z finančních důvodů dovolit převzít, navíc ne vždy by tito hráči museli automaticky znamenat přínos pro tým. O naší líhni byla řeč, tam teď nikdo není, zbývá opět pouze první liga. Asi nejen díky Robertu Kyselovi máme poměrně dobré kontakty s Ústím, se kterým se o nějakých jménech jedná. Zdeněk Müller s Petrem Kasíkem jednoznačně popřeli spekulace o tom, že někteří hráči hrají jen proto, protože to mají trenéři nějak nařízeno či protože na ně tlačí agenti.

Komunikace s veřejností a informovanost fanoušků. Dlouhodobě velmi podceňovaná oblast kladenského hokeje. Například hodnocení zápasů, co se vždy objeví v médiích, je naprosto nedostačující. Ovšem to nepadá na hlavu trenérům. Na tiskovkách prý zodpoví hodně otázek a novináři se jich ptají, aby se ve finále na veřejnost dostaly dvě či tři strohé věty. Informace typu pohovory s hráči, zdravotní stav některých jedinců, aktuální zaměření tréninků, hodnocení hry jednotlivých dvojic a trojic apod. se k nám, fanouškům, nedostanou už vůbec. Podobně jako s hráči jsme se s trenéry bez problémů domluvili na tom, že se budeme mnohem víc informovat.

Závěrem. Třetí schůzka v pořadí proběhla podle očekávání a dlužno poděkovat oběma trenérům za pružnost, s jakou na naši žádost zareagovali. Nyní nás čeká poslední a nejdůležitější setkání, a to s prezidentem klubu Jaromírem Jágrem st. Po této schůzce pak přijde na řadu nástin možností, jak a jestli vůbec ze současného marasmu ven a v neposlední řadě samozřejmě také postup, jak na domácí nedělní utkání se Spartou.