Jen žádnou paniku!

Autor: Clouseau - Datum: 15 Duben 2014

Kladno, město fám a drbů má nové téma.

Po sestupu Rytířů se nebudou platit trenéři, zanikne Pézetka, utečou hráči, nebudou peníze - zní po hospodách i na ulicích. A mnoho dalších "zaručených" zpráv. Nositeli jsou věrtšinou lidé, kteří na hokeji v Kladně nebyli sto let. I to je Kladenské specifikum.

Jistě, jsou to nesmysly - nic z toho se dva dny po sestupu nedá řešit a neřeší. Na všechno je potřeba mít chladnou hlavu a počítat co dál. Jistě, není to jednoduchá situace. Ale bud´me upřímní - na hraně Rytíři, nebo jinak se jmenující jejich předchůdci hráli dlouho. Třeba vloni nebýt výluky, to možná nebylo o nic lepší než letos.

Až letos to už uhrát nešlo.

Nešlo?

My, diváci si myslíme, že šlo. Menežment klubu říká, že hokej hrají hráči. My říkáme, ano, ale někdo je vybral, trénoval a PLATIL!!!  Možná právě v tom všem je zakopaný pes současné situace. Výběr byl takový, že nakonec hráli hráči, kteří zbyli. Výjimky Patera, T.Kaberle - před oběma klobouk dolů - i když už nejsou výkonností mistři světa, olympijští vítězové odváděli pro Kladno poctivou práci. Vůči nim by se někteří (mnozí?) jejich spoluhráči měli stydět. Nepovedl se návrat Tenkráta, často zraněný M. Hořava až v závěru hrál slušně. Zanedbal se post brankáře. Spoléhání na kolísavě chytajícího Cháberu, bez hledání alternativy se ukázalo jako kardinální chyba. Na opravdu šanci stále čekající Cikánek, právě kvůli malé praxi se oporou ani stát nemohl. Jeho nasazení do začátků utkání v baráži  přišlo pozdě. Chábera po ostudném výkonu v prvním utkání v Boleslavi pak už měl sedět jen pod dekou.Pozdě přišla i výměna trenéra, navíc s nešťastnou volbou nezkušeného hlavního trenéra, který přišel ze zcela jiného prostředí, neznalého oněch kladenských specifik,  všechno znásobila. Pan Čelanský ale není hlavni viník našeho sestupu. Ale je.

Co dál?

Jaromír Jágr je spolumajitel klubu, říká že je potřeba všechno překopat. Co je všechno uvidíme.

Všechno může být totální katarze - ta musí začít u vedení klubu. V dnešním Sportu píše Zdeněk Janda, že Kladnu chybí šíbr. Jasně, chybí, Václav Bartoš je slušný, poctivý muž, Jarda ví, proč ho má za pravou ruku. Je spolehlivý, neztrácí se u něj peníze. Ale v hokejovém českém světě je neznámý, nezkušený. Sám uznává, že on je viníkem situace (nikoliv hlavním).

Ta situace vznikala dlouho - odchody hráčů  Drtiny, Piskáčka, Tomana, Trončinského, opomíjeného Kolafy - to by byla obrana, kdyby alespoň tři zůstali. Valský, Jass z poslední doby také měli zůstat. Stejně lehkomyslně se zacházelo s trenéry - určitě je chyba, že V. Sýkora, Hořava st., Fiala pracují jinde. Návrat Neliby pak byl pokažen zařazením na pozici asistenta.

Tak a znovu k "drbům". Ironií osudu je, že Rytíři v končící sezóně byli finančně na tom tak dobře, jako snad nikdy. Díky nasazení Jaromíra Jágra, jeho autoritě, péčí Magistrátu Kladna - ta je v českých poměrech zcela mimořádná, na tom klub byl a je slušně. Je nepravděpodobné, že by finanční toky dramaticky vyschly. Alespoň v následujícím roce ne.

A jak to bude dál - to už je v onom překopání!

Pro nás diváky platí heslo Jana Masaryka - "Hlavu vzhůru, furt se de" i ono Ivana Hlinky - "Jen se z toho neposrat!"

Otakar Černý, divák!