Výsledky kvízu aneb troška z kladenské historie


Autor: Astix - Datum: 15 prosinec 2014

Tak je ta velká sláva za námi. To, na co jsme se již dlouhou dobu těšili a na co se dlouho připravovali, ať už třeba jen psychicky nebo i přidáním ruky k dílu a tvorbě povedených "omalovánek". Díky všem co pomohli atmosféře na stadionu! Ale stejně rychle, jak uteklo, tak unikl i čas určený pro účast v našem kvízu. Jelikož nebyl úplně triviální, přínáším nyní všem zájemcům možnost podívat se na správné odpovědi.

 

Pro mnohé znalce zde jistě nepřinesu nic nového, ale věřím, že si zde každý najde alespoň nějakou zajímavost.
 

1) Který z tzv. otců zakladatelů byl prvním kapitánem a nyní bude uveden do nově vznikající Síně slávy?

Otakar Kožíšek, Rudolf Prošek i Karel Unger jsou spoluzakladatelé. Ovšem pouze Hugo Laitner byl prvním kapitánem a nyní byl uveden do Síně slávy.

 

2) Ve které sezóně válečných let Kladno zvítězilo v kladenské hokejové župě?

Kladenskou hokejovou župu se povedlo Kladnu vyhrát několikrát. Ovšem ve válečných letech jedinkrát a to v sezóně 1940/1941.

 

3) Ve které sezóně si Kladno poprvé vyzkoušelo nejvyšší hokejovou soutěž?

V sezóně 1951/1952.

 

4) V roce 1959 Kladno vyhrálo svůj první titul mistra ligy. Z důvodu rekonstrukce kladenského zimáku to ale nebylo v Kladně. Kde to bylo?

Zimní stadion Nikolajka stojící na pražském Smíchově byl uveden do provozu až v září 1961. Slánský stadion byl otevřen ještě později.

Na zimním stadionu v Unhošti hrálo některé zápasy kladenské “B” mužstvo. Svůj první titul Kladno oslavilo na pražské Štvanici.

 

5) V šedesátých letech se na kladenském ledě proháněl slavný útok:

Vimmer - Karas - Lidický

 

6) Který vyhlášený hráč, mimo jiné také trojnásobný mistr světa, dovedl coby trenér Kladno k prozatím poslednímu ligovému titulu?

Václav Slánský byl na střídačce u prvních čtyř titulů v sezónách 74/75 až 77/78. U prvních tří z těchto titulů na lavičce spolu s ním stál Jaroslav Volf, u čtvrtého již Bohumil Prošek.

K poslednímu ligovému titulu v sezóně 79/80 kladenské dovedl František Pospíšil spolu Josefem Vimmrem.

 

7) V kolika letech nastoupil Jaromír Jágr ke svému prvnímu ligovému utkání za seniorské mužstvo?

Poprvé nastoupil za kladenské "A" mužstvo v 15 letech na turnaji “O pohár ředitele CHZ ČSSP Litvínov”. Vzhledem k nízkému věku tehdy nesměl nastoupit, tak nastoupil na cizí registrační průkaz. K prvnímu ligovému utkání poprvé nastoupil v 16 letech.

 

8) Se kterým týmem Kladno prohrálo v baráži v sezoně 2001 - 2002?

S Libercem.

 

9) Kteří kladenští hráči vyhráli Zlatou Helmu Sencor za nejhezčí akci sezony?

Tomáš Horna v sezonně 2007/2008 za svou výtečnou otočkou před brankou v utkání proti Třinci. Video.

A Jaromír Jágr ve výlukové sezoně 2012/2013 za kličkování a následký gól v utkání proti Spartě. Video.

 

10) Na který z následujících úspěchů či ocenění František Pospíšil jako hráč nedosáhl?

Čtyři mistrovské tituly František Pospíšil získal v sezónách 74/75, 75/76, 76/77 a 77/78. Podílel se i na pátém, ale to už jen jako trenér.

Nejlepším obráncem mistrovstvé světa byl dvakrát - v letech 1972 a 1976.

Členem Mezinárodní síně slávy je také.

Ovšem Zlatou hokejku pro nejlepšího hráče vyhrál "pouze" dvakrát - v letech 1971 a 1972.

 

11) Za který z následujících týmů nikdy nenastoupil Milan Nový?

Za týmy  ZSC Lions, Wiener EV, Dukla Jihlava Milan Nový nastoupil.

Nenastoupil nikdy za EV Landshut. Za ten nastoupila jiná kladenská legenda - již několikrát zmiňovaný František Pospíšil.

 

12) Kolikrát se Jihlava umístila na druhém místě, když Kladno získalo titul mistra ligy?

Dvakrát - v sezónách 76/77 a 79/80.

 

13) Kolik nejvíce gólů Kladno nasázelo v ligovém utkání Jihlavě?

Nejvíce branek se v Kladnu podařilo Jihlavě nasázet v sezóně 58/59, kdy Kladno smetlo Jihlavu v poměru 10:3. Byla to také historicky nejvýraznější výhra Kladna nad tímto tradiční soupeřem.

 

14) Kolik Kladno sehrálo extraligových utkání s Jihlavou?

Do sobotního retro zápasu Kladno s Jihlavou odehrálo celkem 163 zápasů, z čehož 155 bylo extraligových. Kladno ovšem má s Jihlavou Negativní bilanci při 55 výhrách v extralize (61 celkově) a 76 prohrách (78 celkově).

 

Nyní tedy již správné odpovědi víme a můžeme vyhlásit vítěze. Vítězem se stává Tomáš Mertl, který jako jediný měl všechny odpovědi správné a navíc tipoval jako střelce posledního kladenského gólu Jana Eberleho. 

Další pořadí jsme již tedy stanovili dle nejpřesnějších tipů vzhledem k času posledního gólu mezi dalšími úspěšnými řešiteli následovně:

2. Zdeněk Pospíšil
3. Jiří Štěpánek
4. Monika
5. Marie Bartošková
6. Václav Janoška
7. David Lisec
8. Jiří Bareš
9. Tomáš Pokorný
10. Martin Šikola

Dále jsme se ještě rozhodli udělit "cenu útěchy". Tu získává "kolesnikh", který sice nezodpověděl všechny otázky správně, ale přesně trefil střelce a přesnému času se přiblížil na 28 vteřin.

Vítězi a oceněným bych chtěl pogratulovat a všem ostatním poděkovat za účast. Všichni umístivší se budou v dohledné době vyrozuměni a obeslání s informacemi o předání výher.

A pokud se Vám nepovedlo vše trefit, tak určitě netruchlete - nejjednodušší to nebylo - a zapojte se s námi do dalších soutěží. Třeba do naší klasické tipovačky.

TIPOVAČKA

Tipujeme EURO 2024

Bližší informace ZDE

Kulturní přesahy

NA LED! Hokej a bruslení v obrazech

Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha, která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění budou od 26. dubna do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců.

 

www.ngprague.cz

Facebook

Komunita

ZÁBAVA

Přívětivé místo pro fanoušky kladenského hokeje, kteří si rádi hrají nebo zrovna nemají co na práci. AKTUALIZOVÁNO!