Martin Látal: Měl jsem lepší nabídky, ale Kladnu jsem dal přednost


Autor: zděnda - Datum: 08 Červen 2010

Nová sezóna bude pro Kladno ve znamení poměrně velkých změn. Průvan kádrem je jedna z nich. Nová krev se zabudovává do kádru a hlásí se také jeden navrátilec. Obnovený start čeká posilu do útoku Martina Látala. Jeho příchod doprovázely plamenné vášně a nevybíravé útoky pro jeho údajné znesvěcení kladenského prostředí. Jak to tedy bylo, jak to tedy bude. Více v rozhovoru s mladým forvardem. Bonusem je minirozhovor s Honzou Látalem, vše uvnitř.Martine, vítej a rovnou mi prosím na rovinu vyvrať nebo potvrď nepříjemné dohady kolem fakáče a dalších gest...

Na rovinu ti říkám, že žádný fakáč neproběhl, protože kdyby se tak stalo, rozhodně to nezapírám. Políbil jsem sparťanskej dres, to je pravda. Ale já hrál za Spartu, bojoval jsem za ně a je třeba si uvědomit, že hokej je impulsivní hra, proto se taky hraje. Také proběhly s ochozy slovní výměny, které prostě vyplynuly ze zjitřených emocí. Fakování nicméně důrazně odmítám, to bych možná udělal někdy v patnácti, šestnácti, ale od té doby, co jsem hrál v Kanadě, to rozhodně nepřipadá v úvahu. Navíc se v diskuzi objevilo, že jsem ukázal prostředníček po vstřeleném gólu, ale to se jednoduše nemohlo stát, protože proti Kladnu jsem tady nikdy gól nedal.

Abychom nepříjemnosti rovnou smázli a smetli ze stolu, vrátím se ještě k údajnému extempore se staršími hráči kdysi v kabině, co se tenkrát odehrálo?

Měl jsem nepříjemnost se Zdenkem Orctem. Bylo mi nějakých šestnáct, sedmnáct let a choval jsem se určitě jinak, než jak bylo zvykem tady. Přišel jsem jako puberťák z Prahy a tam je všechno jinak. Byla to pro mě lekce, dneska na to koukám jinak a sám se divím, když tam některý ty kluky vidím. Jsem už jinde.

Jsi na Kladně a moje další otázka míří ke smlouvě. Jak dlouho ještě bude trvat?

Kladno přebralo smlouvu ze Sparty a ze tří let zbývá rok, takže určitě ten rok dodržím. Když bude o mě zájem a dohodneme se, nemám problém smlouvu po sezóně prodloužit.

Zlé jazyky také tvrdí, že do Kladna se ti moc nechtělo či naopak, že jsi sem přišel vydělat. Je to pravda?

Je to blbost. Naopak jsem sám Kladno upřednostnil, protože ve Spartě už jsem nebyl moc spokojený, chtěl jsem změnu. Měl jsem nabídky odjinud, ale vybral jsem si Kladno. Navíc podmínky jinde by byly lukrativnější a i na Spartě jsem hrál s lepší smlouvou. Nějaké bonusy se prostě škrtly. Pro mě bylo důležité, že o mě hodně stál pan Volf a samozřejmě pan Vejvoda, proto jdu hrát hokej na Kladno.

Zmínil jsi jiné nabídky. Jak to vidíš do budoucna, chtěl bys někam ven? Stále frčí Rusko nebo Skandinávie, případně co Kanada?

Kdybych mohl, tak bych se ještě vrátil zpátky do Kanady. Přítelkyně je Kanaďanka a ten život tam se mi líbí. Byl jsem tam moc spokojenej.

Uvažuješ o tom, že bys tam zakotvil napořád?

Už jsme o tom přemýšleli a pokud budeme pořád spolu, tak až skončím s hokejem, zřejmě už tam asi zůstaneme.

Teď jsi ale na Kladně a konečně se sejdeš v jednom seniorském týmu s bráchou. Asi zbytečné otázka, těšíš se?

Já se na to samozřejmě těším moc. Mě to vždycky lákalo, ale byli jsme výkonnostně jinde. Brácha asi potřebuje víc času na to, aby vyzrál. Lidsky i hokejově. Nicméně, když si občas jdeme spolu zahrát, tak vidím, že už je na tom dobře.

Já si myslím, že by se to mohlo podařit a taky už má na to věk...

...on je hlavně velkej Kladeňák. Když byl v Norsku nebo i v Kanadě, tak mi vždycky říkal:"Já chci zpátky na Kladno." Je tady spokojenej. Já jsem v tomhle trochu jinej, nezastírám, že mě lákají změny. Každopádně i já chtěl při návratu z Kanady zpět do Kladna, ale tenkrát mě tu nechtěli. Zájem mělo asi pět klubů a Sparta nejvíc, takže to dopadlo, jak to dopadlo. Každopádně bráchu bere Kladno pořádně. (úsměv)

Ještě jednou se vrátím k tvému bývalému klubu. Myslíš, že na Kladně budeš mít lepší pozici než na Spartě? Čekáš více prostoru na ledě?

Víš jak to je? Na Spartě je obrovskej tlak. Na mladý, na starý, prostě na všechny. První rok jsem v klubu neměl tátu a hrálo se mi líp. Druhý rok už přišel do klubu táta a já si začal sám na sebe vytvářet ještě větší tlak. Nervozita byla, jak když to hraju tejden. Navíc se hodně měnili trenéři a se sezónou jsem prostě nebyl moc spokojenej. Na Kladně je to prostě jiný, atmosféra je jiná, pohodová a myslím, že se mi tady prostě bude hrát líp.

Zažiješ premiéru pod panem Vejvodou. Vím, že tu jsi chvíli přesto, jak na tebe působí a jak se ti zamlouvají jeho trenérské metody?

Já jsem se ptal Jardy Mrázka, kterýho znám ze Sparty a ten si ho jen pochvaloval. Měl o mě velký zájem a to opravdu rozhodlo, myslím, že to bude paráda pod ním hrát.

Já s ním mám také jen ty nejlepší zkušenosti. Myslím, že je to skutečný odborník a výborný člověk. Co vůbec příprava, jak to pokračuje?

Já mám několikrát operovaný koleno, takže jsem měl na Spartě individuální letní přípravu. Nemoh' jsem například běhat nebo dělat dřepy, takže jsem se připravoval sám. Chci se ale na Kladně lépe zabydlet, takže trénuju s klukama. Příprava je samozřejmě náročná, to asi nikdo nemá rád, ale bez toho se to nedá hrát, takže to člověk zkousne a pak z toho těžíš celej rok.

Co teď zrovna děláte? Běháte, posilujete, kolujete?

Děláme lehčí věci jako fotbal nebo florbal, čehož se bohužel neúčastním právě kvůli tomu kolenu. Pak jsou kolečkové brusle, kolo samozřejmě a pak nesmí chybět taky posilovna, což už tak zábavné není.

Do rozhovoru se připojuje právě přícházející bratr Honza Látal, mladá puška v obraně a jak jsme se dozvěděli, velký Kladeňák...

Ahoj Honzo, já jsem Zděnda. Když už tě tady mám, tak tě taky zapojím do rozhovoru. Ty prej jsi skoro echtovní Kladeňák?

Honza LátalH: No já už jsem tady od osmé třídy, takže asi určitě. A chtěl jsem sem hodně, když jsem se vracel z Norska, tak jsem měl nabídky na jiný smlouvy, ale chtěl jsem za každou cenu na Kladno.

M: Dyť jsem ti to řikal(úsměv)

To je super. Ptal jsem se už bráchy a zeptám se i tebe, jak se těšíš, že si zahrajete spolu?

H: Já jsem s ním ještě nikdy nehrál. Proti němu jsem hrál jeden zápas. No, já doufám, že si na ledě budeme rozumět. Musím se ale dostat do základní sestavy. Udělám pro to maximum a jestli se to podaří, tak to bude super.

Na Kladně se tvoří téměř nový tým a konečně snad uděláme nějaký výsledek, protože neustálý hraní na padáka už nás jako fanoušky celkem vyšťavuje...

...navíc je možný, že budou padat dva týmy. Souhlasím, že tam dole bude Boleslav, myslim, že tam budou Vítkovice a dost možná i Slavia, protože s Červenkou a Kůrkou jí odešlo nějakejch 50 gólů. Nicmoc bude i Liberec a Budějovice. Play off by se určitě mohlo udělat. Snad nebude ani žádný důvod k odchodu z hlediště jako loni. Jak k tomu vlastně došlo?

Hra byla dost tristní a měli jsme potřebu vyslat nějaký signál, tak nějak to vyplynulo samo. Ten transparent máme tamhle za mnou v kumbále, takže pozor na to.

Snad zůstane příští sezónu schovanej a budem (Kladno) hrát trošku atraktivní hokej.

Já pevně doufám, že ano. Kluci, díky za rozhovor a ať se daří, uvidíme se při zápasech!

M&H: Díky, měj se!

Tags

TIPOVAČKA

Tipujte s námi MS 2024

Bližší info a propozice ZDE

Kulturní přesahy

NA LED! Hokej a bruslení v obrazech

Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje nová výstava Národní galerie Praha, která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto prací napříč různými výtvarnými technikami a médii z českých institucionálních i soukromých sbírek. K vidění budou od 26. dubna do 27. října jak malby starých mistrů, tak díla současných českých tvůrců.

 

www.ngprague.cz

Facebook

Komunita

ZÁBAVA

Přívětivé místo pro fanoušky kladenského hokeje, kteří si rádi hrají nebo zrovna nemají co na práci. AKTUALIZOVÁNO!