Česká televize


Syndikovat obsah Přejít na ČT sport
Zprávy z rubriky Hokej na portálu ČT sport
Aktualizace: před 28 min 51 sek

Palát jedná o nové smlouvě: Každý ví, jak to má Tampa s platovým stropem

4 hod 23 min starý

Ondřej Palát zahájil s vedením Tampy Bay jednání o nové smlouvě. Právě v dresu Lightning strávil jednatřicetiletý útočník celou dosavadní kariéru v NHL ozdobenou dvěma Stanley Cupy. Palát chce u týmu zůstat, ale ví, že s ohledem na všechny okolnosti je výsledek nejistý.

Ačkoliv Palát není nejzářivější hvězdou mužstva, jemuž letos scházely dvě výhry k završení vítězného hattricku v NHL, patří k jeho základním pilířům a dlouholetým oporám. A je zřejmé, že by si zasloužil ještě lepší podmínky, než jaké měl díky stávajícímu kontraktu na pět let za celkem 26,5 milionu dolarů, který podepsal v polovině července 2017. Tampa má v současnosti hodně malý prostor pod platovým stropem, přesto obě strany začaly jednat.

"Začalo se to řešit hned po skončení play-off. Je to v řešení, moji agenti mluví s Tampou, určitě to však bude trvat pár dnů a týdnů, než se dozvíme více ohledně mé budoucnosti," řekl Palát.

Poslechněte si Hokej fokus podcast:

Přiznal, že po skončení šestého duelu finálové bitvy s Coloradem ho napadly i myšlenky na toto téma. "Určitě to máte v hlavě, když jste po sezoně volný hráč. Blesklo mi to hlavou, že je to možná poslední moment, co mám dres Tampy na sobě. Každý ví, jak to mají Lightning s platovým stropem. Ale uvidíme, co se stane," řekl Palát.

Prioritou Tampa, další Palát zatím neřeší

Na otázku, zda by ho lákalo vyzkoušet trh s volnými hráči a poslechnout si nabídky z ostatních klubů NHL, které by mohly být hodně zajímavé, se mu jen těžko odpovídalo. "Je to strašně těžká otázka. Hrozně rád bych zůstal v Tampě za těch správných a rozumných podmínek. Pokud bychom ale nenašli společnou řeč a nedomluvíme se, bude to samozřejmě varianta. Kam by to ale mělo být, to teď vůbec nijak neřeším," uvedl Palát.

Zatím totiž nechce předbíhat událostem. "Zůstat v Tampě je moje priorita, ale jak už jsem říkal - každý ví, jaká ta situace v Tampě je. A je to prostě byznys. Je mi 31 let, tady ta smlouva může být v NHL také má poslední. Každopádně by bylo náročné najít podobný jiný tým s tolika hvězdami a bývalými kapitány. Ale i v ostatních týmech jsou určitě dobří hráči," přemítal Palát.

Dres "Blesků" poprvé oblékl v sezoně 2012/13 a nijak netají, že už za tu dobu přivykl prostředí i vlídnému klimatu. I proto by nerad měnil. "Deset let jsem tady na sluníčku na Floridě...," podotkl s úsměvem. "A problém s platovým stropem mají i Panthers, i když to bude spolu s Coloradem určitě tým, který bude hrát v příštích letech hodně nahoře," dodal vzápětí.

Nereálné možnosti?

Hráčův agent Robert Spálenka ze společnosti Sport Invest připustil, že najít cestu k oboustranné spokojenosti se zdá být skoro nereálné. "Ondrovu situaci samozřejmě podrobně známe my, Tampa i další týmy NHL, které by o hráče Ondrových kvalit mohly mít zájem. Tampa s námi již odstartovala první sérii rozhovorů, nicméně k jednání o konkrétních možných podobách kontraktu jsme zatím nedošli. Upřímně si nadále neumím představit, co všechno by musela Tampa udělat, aby se prostor pro Ondru pod platovým stropem našel," uvedl Spálenka.

"Zároveň je však pochopitelné, že se to budou pokoušet vyřešit, aby ho udrželi. Ondra je výjimečný hráč, což skvělým play-off pouze potvrdil. Nachází se ve věku, kdy to bude jeho poslední dlouhodobá smlouva a je potřeba, aby za předchozí úspěchy byl řádně ohodnocen. My jsme každopádně připraveni na jakýkoliv vývoj, čekají nás zajímavé nejbližší týdny," prohlásil Spálenka.

Koupě licence na extraligu? Vrchol nátlaku, zní od vedení Zlína a jednání s Energií popřelo

29. Červen 2022 - 21:45

Hokejový klub PSG Berani Zlín, který letos na jaře po dvaačtyřiceti letech sestoupil z extraligy, nyní vede dvojice jednatelů Jiří Marušák a Jan Štětkář. Třetí z jednatelů Patrik Kamas byl odvolán. Generálním manažerem klubu nebyl na úterní valné hromadě zvolen zástupce města Zlín Robert Hamrla a klub také na dnešní tiskové konferenci popřel, že by aktuálně jednal s Karlovými Vary o převzetí extraligové licence.

Klub také na dnešní tiskové konferenci popřel, že by aktuálně jednal s Karlovými Vary o převzetí extraligové licence. "Byl to vrchol nátlaku na veřejnost, já té informaci nevěřím," řekl možnému převzetí licence na nejvyšší soutěž od Karlových Varů Tomáš Valášek, předseda spolku HC Berani, který vlastní 41 procent zlínského klubu.

Valášek se snažil i vysvětlit, proč nebyl zvolen Hamrla generálním manažerem klubu, byť přislíbil klubu pět milionů ročně a postupem času měl i zájem do klubu majetkově vstoupit.

"Jde o klíčovou pozici, dotýká se celého klubu a jeho zvolení by mělo své důsledky. On se účastnil výběrového řízení a nedostal žádný hlas, ani od zástupců města. A poté byl vytažen z klobouku na valné hromadě. Jasně jsme si řekli, že tuto pozici musí obsadit člověk, na kterém se shodneme všichni," uvedl Valášek.

S tím souvisí i zapojení zlínské legendy Petra Čajánka do struktur klubu. "Kdyby byl zvolen Robert Hamrla generálním manažerem klubu, skončil bych," uvedl trojnásobný mistr světa Čajánek, který by mohl povýšit na šéftrenéra mládeže.

Obsazení pozice generálního manažera Beranů bude nyní klíčové pro další chod klubu. Druhý jednatel klubu Jan Štětkář řekl, že řada partnerů s podpisem smluv na další sezonu čekala právě na to, kdo nakonec klub povede. "Cítili, že se zde dějí nestandardní věci, a tak byli na pochybách, zda mají uzavřít smlouvy, nebo ne," uvedl Štětkář.

Podle Valáška je nejlepším kandidátem na pozici generálního manažera bývalý obránce a současný jednatel Marušák. "Je vzdělaný, chytrý, rozumný a nekřičí. Za mě vhodný kandidát," řekl Valášek.

Hokej fokus podcast: Triumf Colorada, výjimečnost Paláta a budoucnost finalistů

29. Červen 2022 - 19:25

Šampiony NHL jsou hokejisté Colorada Avalanche. Ve finále udolali obhájce z Tampy Bay a po 21 letech slaví další triumf. Co dovedlo tým generálního manažera Joea Sakica až na vrchol a co bude s vítězi dál? A proč se má s Tampou počítat i pro příští sezonu? Nový díl Hokej fokus podcastu rozebírá kromě finálové série také další trenérské změny, individuální ocenění nebo nové členy Síně slávy. O tématech diskutují novinář a podcaster Matěj Hejda a redaktor deníku Sport Jan Denemark. Moderuje Tomáš Řanda.

ODEBÍREJTE HOKEJ FOKUS PODCAST NA YOUTUBE KANÁLE ČT SPORT

Stáhněte si Hokej fokus podcast ve formátu mp3

Podcasty webu ctsport.cz najdete v aplikacích Apple Podcasts - RSS - Soundcloud - YouTube nebo Spotify

Obsah nového dílu Hokej fokus podcastu:

I. část: Finále Stanley Cupu a budoucnost Colorada i Tampy Bay (0:00)
II. část: Trenérské novinky, individuální ocenění a Síň slávy (47:46)

Hudba použita ze skladeb:
Bam Bam - Oro Flash
Black Ant - Michael Vendette

ŽIVĚ Hokej fokus podcast: Triumf Colorada, výjimečnost Paláta a budoucnost finalistů

29. Červen 2022 - 19:25

Šampiony NHL jsou hokejisté Colorada Avalanche. Ve finále udolali obhájce z Tampy Bay a po 21 letech slaví další triumf. Co dovedlo tým generálního manažera Joea Sakica až na vrchol a co bude s vítězi dál? A proč se má s Tampou počítat i pro příští sezonu? Nový díl Hokej fokus podcastu rozebírá kromě finálové série také další trenérské změny, individuální ocenění nebo nové členy Síně slávy. O tématech diskutují novinář a podcaster Matěj Hejda a redaktor deníku Sport Jan Denemark. Moderuje Tomáš Řanda.

Obsah nového dílu Hokej fokus podcastu:

I. část: Finále Stanley Cupu a budoucnost Colorada i Tampy Bay
II. část: Trenérské novinky, individuální ocenění a Síň slávy

Hudba použita ze skladeb:
Bam Bam - Oro Flash
Black Ant - Michael Vendette

Palát byl nejlepší hráč Tampy, ocenil Francouz. Stanley Cup přiveze do Plzně

29. Červen 2022 - 19:12

Oslav má za sebou až až. Začal hned v Tampě, pak po návratu do Denveru a poté už doma s rodinou. Čerstvý vítěz Stanley Cupu gólman Pavel Francouz si ještě stále užívá pocity radosti po zisku nejslavnější hokejové trofeje světa. "Oslavy byly úžasné. Hlavně na ledě, kde je to spontánní. Obrovská euforie. Když vám poprvé dají pohár do rukou, tak je to něco speciálního," řekl Francouz.

Ze stadionu se poté tým přesunul do nedalekého hotelu, kde měl rodinu. "První den byl nejnáročnější. Druhý den po příletu někteří kluci pokračovali dál, ale já už se považuju za staršího, takže jsem už byl spíš s rodinou a užíval si to v klidu. Každý den se ale něco děje, je to hodně nabité," podotkl.

Colorado patří už několik sezon mezi hlavní favority NHL, až letos se ale dočkalo triumfu v play-off. "Chutná to skvěle, snažili jsme se o to dlouho. Je to tu pár let na vzestupu a už se očekávalo, že by se to mohlo podařit loni i rok předtím. A nešlo tak hladce, jak všichni čekali. O to sladší to teď bylo. Bylo to až neuvěřitelné a mozek to úplně nedokáže hned zpracovat. Druhý den jsem se musel podívat na telefon, jestli mám fotky s pohárem. Jestli to nebyl jen sen," pousmál se.

Jaké bylo finále? Poslechněte si Hokej fokus podcast:

Po operaci nevěřil, že bude ještě chytat

Francouz má za sebou čtyři sezony v NHL, celý minulý ročník ale po operacích kyčlí vynechal. Triumf ve Stanleyově poháru tak může brát i jako odměnu na trpělivost a tvrdou práci. "O to lépe to teď chutná. Když jsem se probudil po operaci kyčle a díval jsem se na záběry z NHL a viděl jsem, co tam gólmani předvádějí, tak jsem byl přesvědčený, že tohle už dělat nebudu. Bolesti byly fakt velké a nedovedl jsem si představit, že se v plné rychlosti dostanu do rozkleku. Nakonec se to povedlo," uvedl Francouz s tím, že na dně byl v minulosti už několikrát.

Například při angažmá v Rusku. "Pak se to zase dostalo do výšin. Myslím si, že když si tím člověk jednou projde, tak ví, že se to může opakovat. Uklidňoval jsem se tím, že když jsme takhle dole, tak musíme jít vysoko. A co je výš než Stanley Cup..." řekl.

Tým Avalanche ve finále porazil Tampu, která útočila na vítězný hattrick. A podle Francouze hrála velmi dobře. "Musím ocenit, jak hráli. Měli obrovskou sílu, a i když to v jednu chvíli vypadalo, že jsme je zlomili, tak se vrátili a přišlo mi, že jsou úplně v klidu. Že věří, že jsou schopni to z 3:1 otočit. Říká se, že když chce být člověk nejlepší, musí porazit nejlepšího a to my jsme museli udělat," radoval se.

V dresu soupeře se ve finále představili Češi Jan Rutta a Ondřej Palát a zejména Palátovi se v celém play-off dařilo. "Ondra byl nejlepší hráč Tampy v sérii proti nám a i předtím proti Rangers dával důležité góly. Je nenápadný a přijde mi, že někdy až nedoceněný. Na ledě je ale strašně efektivní. Dokáže využít spolupráci s Kučerovem a Stamkosem, dělá za ně ohromné množství černé práce. Letos k tomu přidal i důležité góly. Patřil k nejlepším hráčům finále," uvedl Francouz.

Skvělí fanoušci

Účastník šesti světových šampionátů byl v sezoně dvojkou za Darcym Kuemperem. V základní části, v níž vzhledem ke zdravotním problémům poprvé nastoupil až v polovině prosince, si nakonec připsal 21 startů. V play-off český gólman zaskočil za zraněného kolegu nejprve ve dvou zápasech proti Nashvillu, čtyři duely poté odchytal proti Edmontonu.

Po jednom ze zápasů proti Oilers si užíval i velkého aplausu vyprodané denverské arény. "To bylo něco, na co do smrti nezapomenu. Bylo vidět, že podpora fanoušků byla neskutečná. Lidi nás hnali dopředu. Atmosféra mezi Denverem a Tampou se nedala srovnávat. Přišlo mi, že tady byla hlučnější a lidi byli nadšenější. Je fakt, že oni hráli třetí finále v řadě. Když jsem ale proti Edmontonu vlezl do brány a na konci skandovala celá hala, měl jsem husí kůži a skoro mi až tekly slzy," přiznal Francouz.

Mezi nejemotivnější momenty celého play-off Francouz zařadil týmovou schůzku hráčů před šestým finálovým utkáním. "To mi asi rezonuje v hlavě nejvíce. Po pátém zápase, který jsme doma nezvládli a stav série byl 3:2, jsme se sešli jen hráči. Všichni dohromady jsme si začali povídat, jak se kdo cítí a co se komu honí hlavou poté, co jsme měli šanci to doma ukončit. Když si pak stoupl Andy Cogliano a měl svoji řeč, tak na něj všichni koukali. Já měl husí kůži a v tu chvíli jsem tušil, že vyhrajeme. Takové věci se moc často nestávají," podotkl.

Přispěl k triumfu, o to větší radost má

Třetí český gólman, který získal Stanleyův pohár, byl rád, že v play-off dostal šanci. "Skákal bych radostí, i kdybych to celé odseděl, ale samozřejmě si takhle člověk může říct, že k tomu přispěl a byl součástí týmu i na ledě. O to větší radost z toho teď mám," řekl Francouz, jenž Avalanche dovedl k postupu přes Edmonton.

Ve finále se ale do branky vrátil uzdravený Kuemper. "Po Edmontonu jsme dostali pár dní volno, a když jsme se vrátili, Darcy byl stoprocentně fit. Pak to tak nějak vyplynulo. Věděl jsem, že půjde zpět do brány. Věřil jsem trenérovi, který rozhoduje o sestavě, a já nejsem z těch, který by si stěžoval. Věděl jsem, že musím být připravený, kdyby se cokoliv stalo," podotkl Francouz a ocenil důvěru trenéra, kterou měl Kuemper i po nevydařeném zápase. "Myslím si, že mu to splatil," řekl.

Colorado zřejmě v létě čeká obměna kádru, neboť řada hráčů je nyní bez smlouvy. "Všichni ale víme, že jádro je tady silné. A když stavíte tým kolem Makara, MacKinnona, Landeskoga a Rantanena, tak máte vždy velkou šanci, že můžete dojít daleko," uvedl Francouz, jenž kontrakt má. Novou dvouletou smlouvu podepsal v březnu. "Myslím si, že nám to funguje z obou stran a cítíme to stejně. Když jsme jednali o smlouvě, tak to nebyly žádné tahanice o peníze. Řekli jsme si, že jsme obě strany spokojené a budeme dva roky pokračovat. Chtěl jsem ocenit, jak se ke mě zachovali, když jsem to potřeboval," řekl.

S pohárem do Plzně, ale zelenou v něm ne

Francouz bude mít stejně jako jeho spoluhráči šanci užít si v létě 24 hodin s pohárem doma. Přestože ještě neměl čas oslavu naplánovat, zřejmě se uskuteční v rodné Plzni.

"Teď nás čekají výstupní prohlídky a pohovory, tak doufám, že nám tam narýsují základní představu, kdy se pohár dostane do Evropy a kdy se dostane na nás. Samozřejmě se hrozně těším, ale ještě jsem to neřešil, když nemám termín," řekl Francouz, jenž nepočítá s tím, že by s trofejí zavítal i do Litvínova, kde úspěšně působil. "Věřím, že lidi z Litvínova rádi dorazí do Plzně. Není to tak daleko," uvedl.

Zároveň je velmi pravděpodobné, že gólman využije možnost a pohár naplní. "Tím, že jsem Plzeňák, tak se nabízí to nejlepší pivo na světě, ale uvidíme. Kamarádi mají rádi zelenou, ale mě z toho vždy bolí hlava, takže doufám, že ta se do poháru lít nebude," pousmál se Francouz.

Když chcete být nejlepší, musíte porazit nejlepšího, říká Francouz ke Stanley Cupu

29. Červen 2022 - 19:12

Oslav má za sebou až až. Začal hned v Tampě, pak po návratu do Denveru a poté už doma s rodinou. Čerstvý vítěz Stanley Cupu gólman Pavel Francouz si ještě stále užívá pocity radosti po zisku nejslavnější hokejové trofeje světa. "Oslavy byly úžasné. Hlavně na ledě, kde je to spontánní. Obrovská euforie. Když vám poprvé dají pohár do rukou, tak je to něco speciálního," řekl Francouz v on-line rozhovoru novinářům.

Ze stadionu se poté tým přesunul do nedalekého hotelu, kde měl rodinu. "První den byl nejnáročnější. Druhý den po příletu někteří kluci pokračovali dál, ale já už se považuju za staršího, takže jsem už byl spíš s rodinou a užíval si to v klidu. Každý den se ale něco děje, je to hodně nabité," podotkl.

Colorado patří už několik sezon mezi hlavní favority NHL, až letos se ale dočkalo triumfu v play-off. "Chutná to skvěle, snažili jsme se o to dlouho. Je to tu pár let na vzestupu a už se očekávalo, že by se to mohlo podařit loni i rok předtím. A nešlo tak hladce, jak všichni čekali. O to sladší to teď bylo. Bylo to až neuvěřitelné a mozek to úplně nedokáže hned zpracovat. Druhý den jsem se musel podívat na telefon, jestli mám fotky s pohárem. Jestli to nebyl jen sen," pousmál se.

Po operaci nevěřil, že bude ještě chytat

Francouz má za sebou čtyři sezony v NHL, celý minulý ročník ale po operacích kyčlí vynechal. Triumf ve Stanleyově poháru tak může brát i jako odměnu na trpělivost a tvrdou práci. "O to lépe to teď chutná. Když jsem se probudil po operaci kyčle a díval jsem se na záběry z NHL a viděl jsem, co tam gólmani předvádějí, tak jsem byl přesvědčený, že tohle už dělat nebudu. Bolesti byly fakt velké a nedovedl jsem si představit, že se v plné rychlosti dostanu do rozkleku. Nakonec se to povedlo," uvedl Francouz s tím, že na dně byl v minulosti už několikrát.

Například při angažmá v Rusku. "Pak se to zase dostalo do výšin. Myslím si, že když si tím člověk jednou projde, tak ví, že se to může opakovat. Uklidňoval jsem se tím, že když jsme takhle dole, tak musíme jít vysoko. A co je výš než Stanley Cup..." řekl.

Tým Avalanche ve finále porazil Tampu, která útočila na vítězný hattrick. A podle Francouze hrála velmi dobře. "Musím ocenit, jak hráli. Měli obrovskou sílu, a i když to v jednu chvíli vypadalo, že jsme je zlomili, tak se vrátili a přišlo mi, že jsou úplně v klidu. Že věří, že jsou schopni to z 3:1 otočit. Říká se, že když chce být člověk nejlepší, musí porazit nejlepšího a to my jsme museli udělat," radoval se.

V dresu soupeře se ve finále představili Češi Jan Rutta a Ondřej Palát a zejména Palátovi se v celém play off dařilo. "Ondra byl nejlepší hráč Tampy v sérii proti nám a i předtím proti Rangers dával důležité góly. Je nenápadný a přijde mi, že někdy až nedoceněný. Na ledě je ale strašně efektivní. Dokáže využít spolupráci s Kučerovem a Stamkosem, dělá za ně ohromné množství černé práce. Letos k tomu přidal i důležité góly. Patřil k nejlepším hráčům finále," uvedl Francouz.

Skvělí fanoušci

Účastník šesti světových šampionátů byl v sezoně dvojkou za Darcym Kuemperem. V základní části, v níž vzhledem ke zdravotním problémům poprvé nastoupil až v polovině prosince, si nakonec připsal 21 startů. V play-off český gólman zaskočil za zraněného kolegu nejprve ve dvou zápasech proti Nashvillu, čtyři duely poté odchytal proti Edmontonu.

Po jednom ze zápasů proti Oilers si užíval i velkého aplausu vyprodané denverské arény. "To bylo něco, na co do smrti nezapomenu. Bylo vidět, že podpora fanoušků byla neskutečná. Lidi nás hnali dopředu. Atmosféra mezi Denverem a Tampou se nedala srovnávat. Přišlo mi, že tady byla hlučnější a lidi byli nadšenější. Je fakt, že oni hráli třetí finále v řadě. Když jsem ale proti Edmontonu vlezl do brány a na konci skandovala celá hala, měl jsem husí kůži a skoro mi až tekly slzy," přiznal Francouz.

Mezi nejemotivnější momenty celého play-off Francouz zařadil týmovou schůzku hráčů před šestým finálovým utkáním. "To mi asi rezonuje v hlavě nejvíce. Po pátém zápase, který jsme doma nezvládli a stav série byl 3:2, jsme se sešli jen hráči. Všichni dohromady jsme si začali povídat, jak se kdo cítí a co se komu honí hlavou poté, co jsme měli šanci to doma ukončit. Když si pak stoupl Andy Cogliano a měl svoji řeč, tak na něj všichni koukali. Já měl husí kůži a v tu chvíli jsem tušil, že vyhrajeme. Takové věci se moc často nestávají," podotkl.

Přispěl k triumfu a to větší radost má

Třetí český gólman, který získal Stanleyův pohár, byl rád, že v play-off dostal šanci. "Skákal bych radostí, i kdybych to celé odseděl, ale samozřejmě si takhle člověk může říct, že k tomu přispěl a byl součástí týmu i na ledě. O to větší radost z toho teď mám," řekl Francouz, jenž Avalanche dovedl k postupu přes Edmonton.

Ve finále se ale do branky vrátil uzdravený Kuemper. "Po Edmontonu jsme dostali pár dní volno, a když jsme se vrátili, Darcy byl stoprocentně fit. Pak to tak nějak vyplynulo. Věděl jsem, že půjde zpět do brány. Věřil jsem trenérovi, který rozhoduje o sestavě, a já nejsem z těch, který by si stěžoval. Věděl jsem, že musím být připravený, kdyby se cokoliv stalo," podotkl Francouz a ocenil důvěru trenéra, kterou měl Kuemper i po nevydařeném zápase. "Myslím si, že mu to splatil," řekl.

Colorado zřejmě v létě čeká obměna kádru, neboť řada hráčů je nyní bez smlouvy. "Všichni ale víme, že jádro je tady silné. A když stavíte tým kolem Makara, MacKinnona, Landeskoga a Rantanena, tak máte vždy velkou šanci, že můžete dojít daleko," uvedl Francouz, jenž kontrakt má. Novou dvouletou smlouvu podepsal v březnu. "Myslím si, že nám to funguje z obou stran a cítíme to stejně. Když jsme jednali o smlouvě, tak to nebyly žádné tahanice o peníze. Řekli jsme si, že jsme obě strany spokojené a budeme dva roky pokračovat. Chtěl jsem ocenit, jak se ke mě zachovali, když jsem to potřeboval," řekl.

S pohárem do Plzně i do Litvínova, ale zelenou ne

Francouz bude mít stejně jako jeho spoluhráči šanci užít si v létě 24 hodin s pohárem doma. Přestože ještě neměl čas oslavu naplánovat, zřejmě se uskuteční v rodné Plzni.

"Teď nás čekají výstupní prohlídky a pohovory, tak doufám, že nám tam narýsují základní představu, kdy se pohár dostane do Evropy a kdy se dostane na nás. Samozřejmě se hrozně těším, ale ještě jsem to neřešil, když nemám termín," řekl Francouz, jenž nepočítá s tím, že by s trofejí zavítal i do Litvínova, kde úspěšně působil. "Věřím, že lidi z Litvínova rádi dorazí do Plzně. Není to tak daleko," uvedl.

Zároveň je velmi pravděpodobné, že gólman využije možnost a pohár naplní. "Tím, že jsem Plzeňák, tak se nabízí to nejlepší pivo na světě, ale uvidíme. Kamarádi mají rádi zelenou, ale mě z toho vždy bolí hlava, takže doufám, že ta se do poháru lít nebude," pousmál se Francouz.

Nečas bude s Carolinou jednat o smlouvě. Sezona nebyla ideální, uvědomuje si

29. Červen 2022 - 17:40

V produktivitě o bod horší sezona než ta předchozí a čekal od sebe víc. Hokejový útočník Martin Nečas má za sebou třetí celou sezonu v NHL. V barvách Caroliny nezklamal, ale připustil, že mu mohlo uškodit vědomí, že hraje o svoji budoucnost. Končil mu totiž tříletý nováčkovský kontrakt. Nyní je v pozici chráněného volného hráče a zatím tak úplně neví, co bude dál.

Třiadvacetiletý rodák z Nového Města na Moravě Nečas byl v bodování týmu po základní části devátý, když si v 78 zápasech připsal 40 bodů za 14 branek a 26 asistencí. V porovnání s předchozím ročníkem ubral jednu nahrávku a měl tak i celkově o bod méně, jenže za ročník 2020/21 odehrál o 25 utkání míň. Ve 14 duelech play-off pak přidal pět nahrávek.

"Uplynulá sezona nebyla ideální... Už jsem párkrát říkal, že to nebyla sezona, jaká se ode mě očekávala. Nebylo to sice úplně nějaké fiasko, že by to bylo úplně hrozné, ale dobré to nebylo. Teď je na mě, abych se z toho oklepal, co nejvíc natrénoval a připravil se tak, abych byl tu příští sezonu lepší," řekl Nečas.

V přípravě nic měnit neplánuje. "Myslím, že poslední tři roky jsem trénoval stejně. A tu sezonu předtím jsem měl dobrou. Může to znít blbě, ale občas to není o tom trénování, ale o tom, jak se cítíte celkově. Jak se cítíte v týmu, jakou v něm máte pozici a podobně. Nikdy jsem nebyl takový, že bych netrénoval. Připravím se zase určitě výborně, pak to bude o tom, abych se cítil dobře a měl důvěru trenéra, aby byla oboustranná a já pak mohl hrát, co umím," vysvětlil Nečas.

Ujistil však zároveň, že s koučem Rodem Brind'Amourem, jenž sám býval vynikajícím útočníkem, žádné problémy nemá. "Vztah s trenéry je v pohodě, v tom není problém. Nic proti sobě nemáme. Byla to ale celkově těžká sezona. Před koncem smlouvy to bývá vždycky těžší, máte to trošku v hlavě. Určitě jsem mohl být lepší. A také doufám, že v budoucnu lepší budu. Chtěl jsem předvádět lepší výkony, snažil jsem se nad tím vším tolik nepřemýšlet, ale bylo to těžké. Všechno pak souvisí se vším," řekl Nečas.

Budoucnost v NHL zatím dořešenou nemá. "Uvidíme, co a jak bude. Carolina má na mě práva, tak uvidíme, jak domluvíme smlouvu. Teď je těžké něco předpovídat. Ještě jsme to neřešili, takže přesnější info nemohu říci. Já ale o trejd určitě žádat nechci, takže když mě bude klub chtít, budu tam i pokračovat. Ale v NHL nikdy nevíte, co se stane. Tak uvidíme, jak to bude v příštích měsících. Na mně teď je, abych se nachystal co možná nejlépe na novou sezonu, ať už ji pak odehraju v Carolině, nebo někde jinde," podotkl Nečas.

Jednáními o kontraktu, která mnohdy nebývají vůbec snadná, se však nestresuje. "Já jsem v klidu. Co se stane, to se stane. Rád budu pokračovat v Carolině. Když se něco změní a klub mě nebude chtít, půjdu jinam. Nijak zvlášť o tom nepřemýšlím," uvedl Nečas.

Carolina hrála v základní části výborně. Pak v prvním kole play-off vyřadila Boston 4:3 na zápasy, ale ve druhém kole už znovu klíčový sedmý duel nezvládla. Hurricanes ukončili sezonu prohrou 3:4 v sérii s New York Rangers. Nečasovi a spoluhráčům tak nejenže skončil sen o Stanley Cupu, ale zároveň už nemohl ani pomoci národnímu týmu na mistrovství světa ve Finsku, kde Češi získali bronz.

Psychicky mu pomohla pauza po sezoně. "Byl jsem na dovolené. Jsem rád, že tady v Česku teď vidím kamarády a rodinu. Od minulého týdne jsem začal trénovat. Snažím se teď o hokeji moc nepřemýšlet, i když mě pořád tak baví. Spíš se snažím užít si léto a co nejvíc toho natrénovat. Ty začátky jsou těžké při dvoufázovém tréninku, když má to tělo po třítýdenním volnu, ale ono to zase naskočí zpátky. Člověk už je zvyklý," pousmál se Nečas.

Ačkoliv se snažil hokej z hlavy spíš vytěsnit, finále Stanley Cupu mezi Coloradem a Tampou Bay sledoval. "Viděl jsem dva tři zápasy z finále a sestřihy, měl jsem přehled o výsledcích. Bylo mi jedno, kdo vyhraje, protože Češi byli v obou týmech. Teď jsem každopádně moc rád za Francika (brankáře Pavla Francouze z Colorada), protože chytal výborně, pomohl k tomu triumfu a zasloužil si to," řekl Nečas.

Nečase bude s Carolinou jednat o smlouvě. Sezona nebyla ideální, uvědomuje si

29. Červen 2022 - 17:40

V produktivitě o bod horší sezona než ta předchozí a čekal od sebe víc. Hokejový útočník Martin Nečas má za sebou třetí celou sezonu v NHL. V barvách Caroliny nezklamal, ale připustil, že mu mohlo uškodit vědomí, že hraje o svoji budoucnost. Končil mu totiž tříletý nováčkovský kontrakt. Nyní je v pozici chráněného volného hráče a zatím tak úplně neví, co bude dál.

Třiadvacetiletý rodák z Nového Města na Moravě Nečas byl v bodování týmu po základní části devátý, když si v 78 zápasech připsal 40 bodů za 14 branek a 26 asistencí. V porovnání s předchozím ročníkem ubral jednu nahrávku a měl tak i celkově o bod méně, jenže za ročník 2020/21 odehrál o 25 utkání míň. Ve 14 duelech play-off pak přidal pět nahrávek.

"Uplynulá sezona nebyla ideální... Už jsem párkrát říkal, že to nebyla sezona, jaká se ode mě očekávala. Nebylo to sice úplně nějaké fiasko, že by to bylo úplně hrozné, ale dobré to nebylo. Teď je na mě, abych se z toho oklepal, co nejvíc natrénoval a připravil se tak, abych byl tu příští sezonu lepší," řekl Nečas.

V přípravě nic měnit neplánuje. "Myslím, že poslední tři roky jsem trénoval stejně. A tu sezonu předtím jsem měl dobrou. Může to znít blbě, ale občas to není o tom trénování, ale o tom, jak se cítíte celkově. Jak se cítíte v týmu, jakou v něm máte pozici a podobně. Nikdy jsem nebyl takový, že bych netrénoval. Připravím se zase určitě výborně, pak to bude o tom, abych se cítil dobře a měl důvěru trenéra, aby byla oboustranná a já pak mohl hrát, co umím," vysvětlil Nečas.

Ujistil však zároveň, že s koučem Rodem Brind'Amourem, jenž sám býval vynikajícím útočníkem, žádné problémy nemá. "Vztah s trenéry je v pohodě, v tom není problém. Nic proti sobě nemáme. Byla to ale celkově těžká sezona. Před koncem smlouvy to bývá vždycky těžší, máte to trošku v hlavě. Určitě jsem mohl být lepší. A také doufám, že v budoucnu lepší budu. Chtěl jsem předvádět lepší výkony, snažil jsem se nad tím vším tolik nepřemýšlet, ale bylo to těžké. Všechno pak souvisí se vším," řekl Nečas.

Budoucnost v NHL zatím dořešenou nemá. "Uvidíme, co a jak bude. Carolina má na mě práva, tak uvidíme, jak domluvíme smlouvu. Teď je těžké něco předpovídat. Ještě jsme to neřešili, takže přesnější info nemohu říci. Já ale o trejd určitě žádat nechci, takže když mě bude klub chtít, budu tam i pokračovat. Ale v NHL nikdy nevíte, co se stane. Tak uvidíme, jak to bude v příštích měsících. Na mně teď je, abych se nachystal co možná nejlépe na novou sezonu, ať už ji pak odehraju v Carolině, nebo někde jinde," podotkl Nečas.

Jednáními o kontraktu, která mnohdy nebývají vůbec snadná, se však nestresuje. "Já jsem v klidu. Co se stane, to se stane. Rád budu pokračovat v Carolině. Když se něco změní a klub mě nebude chtít, půjdu jinam. Nijak zvlášť o tom nepřemýšlím," uvedl Nečas.

Carolina hrála v základní části výborně. Pak v prvním kole play-off vyřadila Boston 4:3 na zápasy, ale ve druhém kole už znovu klíčový sedmý duel nezvládla. Hurricanes ukončili sezonu prohrou 3:4 v sérii s New York Rangers. Nečasovi a spoluhráčům tak nejenže skončil sen o Stanley Cupu, ale zároveň už nemohl ani pomoci národnímu týmu na mistrovství světa ve Finsku, kde Češi získali bronz.

Psychicky mu pomohla pauza po sezoně. "Byl jsem na dovolené. Jsem rád, že tedy v Česku teď vidím kamarády a rodinu. Od minulého týdne jsem začal trénovat. Snažím se teď o hokeji moc nepřemýšlet, i když mě pořád tak baví. Spíš se snažím užít si léto a co nejvíc toho natrénovat. Ty začátky jsou těžké při dvoufázovém tréninku, když má to tělo po třítýdenním volnu, ale ono to zase naskočí zpátky. Člověk už je zvyklý," pousmál se Nečas.

Ačkoliv se snažil hokej z hlavy spíš vytěsnit, finále Stanley Cupu mezi Coloradem a Tampou Bay sledoval. "Viděl jsem dva tři zápasy z finále a sestřihy, měl jsem přehled o výsledcích. Bylo mi jedno, kdo vyhraje, protože Češi byli v obou týmech. Teď jsem každopádně moc rád za Francika (brankáře Pavla Francouze z Colorada), protože chytal výborně, pomohl k tomu triumfu a zasloužil si to," řekl Nečas.

Mueller už se seznámil s Vítkovicemi. Je příjemné vědět, že vás někde chtějí, řekl

29. Červen 2022 - 15:50

Jeho přestup vyrazil hokejové veřejnosti dech a teď už se rozkoukal v novém prostředí. Hvězdná americká posila Vítkovic Peter Mueller si dnes poprvé prohlédl zázemí ostravského klubu, jehož dres bude v dalších dvou sezonách oblékat. Čtyřiatřicetiletý útočník v létě nečekaně skončil po čtyřech sezonách v Brně.

"Přijel jsem si vyřídit pár osobních záležitostí, přestěhovat se z Brna do Ostravy, zajistit školu pro děti a vracím se do Států," uvedl Mueller. "Samozřejmě během toho jsem se potkal s vedením, trenérem a podíval se do kabiny a zázemí. Na start týmové přípravy na ledě na konci července ale už budu tady v Ostravě. Těším se," řekl elitní útočník.

Bývalý hráč Phoenixu, Colorada a Floridy v NHL si v Kometě držel průměr více než bodu na zápas. Včetně play-off za ni odehrál v extralize 193 zápasů a zaznamenal 102 gólů a 120 asistencí. V ročníku 2020/21 vyhrál produktivitu soutěže s 64 body (29+35), v minulé sezoně byl s 55 body čtvrtý a opět nejproduktivnějším cizincem.

Bezprostředně po sezoně to vypadalo, že Mueller bude i nadále hrát za Brno. Nakonec ale bylo vše jinak a Mueller se dohodl na spolupráci s Vítkovicemi. "Zájem projevily i kluby mimo Česko, ale nebyla to ta správná místa, kde bych chtěl hrát. Hlavně jsem chtěl více než jednoletý kontrakt. Vítkovice mi nabídly dvouletou smlouvu, bylo to rychlé, konkrétní a velice seriózní jednání. Cítil jsem, že o mě mají opravdu velký zájem," uvedl rodák z Bloomingtonu s tím, že se mu líbí ambice týmu a styl, kterým chce hrát. "Proto jsme se domluvili. Je příjemné vědět, že vás někde chtějí," řekl.

Mueller se už teď těší na souboje s Kometou, poprvé by proti bývalým spoluhráčům mohl nastoupit již na konci srpna v přípravě. V extralize se kluby utkají v polovině října v Brně. "Na zápasy do Brna se těším. Není žádné tajemství, co si myslím o fanoušcích a lidech ve městě vůbec. Díky nim jsem se tam poslední roky cítil jako doma. Teď je ale přede mnou něco nového. Koncem července zahájím ve Vítkovicích novou kapitolu," dodal Mueller.

V Columbusu jsem si hokej užíval jako dlouho ne, řekl Voráček a zkritizoval ideu Světového poháru

29. Červen 2022 - 10:29

Tam, kde v NHL začal, tam se v posledním roce vrátil. Do Columbusu. A Jakub Voráček si tento krok nemůže vynachválit. Zkušený český útočník přiznal, že si hokej díky tomu užíval jako už dlouho ne. Baví ho i pozice mentora, jelikož je nejstarší v týmu, a věří, že Blue Jackets půjdou v další sezoně nahoru.

Návrat do Columbusu po dlouhých deseti letech splnil jeho očekávání. "Nadmíru. Byl jsem hrozně spokojený. Přišel jsem tam a bylo mi řečeno, ať jsem sám sebou a hraju svůj hokej. Ať žiju tím hokejem, trénuju naplno, což dělám pořád. Vztah s trenéry i s klukama v kabině byl vážně vynikající. Takový očistec po tom posledním roku ve Philadelphii. Jsem hrozně rád, že to dopadlo takhle, protože jsem si ten hokej užíval nejvíc za posledních asi pět šest let," řekl Voráček.

"Vrátil jsem se do Columbusu a kustodi tam byli stejní. Jared Boll, s nímž jsem hrával a jsem s ním výborný kamarád, tak je asistentem trenéra. Derek Dorsett dělá výchovu mladých hráčů v Columbusu. Rick Nash je asistentem generálního manažera... Ta kostra z mých bývalých spoluhráčů v tom týmu pořád je. A ty lidi jsou pořád stejní. Já se vážně vracel domů, kde jsem začínal," dodal Voráček.

Zásadní rozdíl byl ale v tom, že do své první sezony (2008/09) v NHL vstupoval právě v dresu Blue Jackets jako devatenáctiletý, zatímco v současném kádru je úplně nejstarší.

"Děkuji za připomenutí... Toho si vážím," smál se Voráček. "Myslím, že je to snad o dva týdny s Gustavem Nyquistem. Děláme si z toho hodně srandu. A jak se cítím? Ten čas utíká. Ta pozice je samozřejmě jiná, než když jsem tam byl ve dvaceti. Ale já si to vážně užívám. Snažím se pomáhat těm klukům kolem sebe a dostat je mentálně, fyzicky i herně na nějakou další úroveň, kam se mohou dostat. A mě to i baví, takže dobrý," ujistil Voráček.

Nijak se netají tím, že ho potěšilo, když se 62 body ze 79 startů ovládl bodování týmu. "Rovnou řeknu, že na to koukám. A myslím si, že na to kouká každý. Že každý hokejista zná své statistiky. Vždy jsem říkal, že každý hráč moc dobře ví, kolik dal gólů a kolik dal nahrávek. To mám rád, taková ta klišé, když někdo řekne, že je jedno, kolik dal gólů a nahrávek, hlavně když se vyhrálo... Samozřejmě je dobře, když se vyhrál zápas, ale ten kluk moc dobře ví, že těmi dvěma góly tomu týmu hodně pomohl," podotkl Voráček.

Jako již tradičně sbíral hlavně nahrávky. Vedle 56 asistencí dal jen šest gólů. "Já měl přitom těch šancí v téhle sezoně hodně. Kdybych měl nějakých patnáct dvacet gólů, vůbec bych se nedivil. A i to mě popohání dopředu, že vím, že tam ty góly mohly být. A když budu mít třeba trošičku i štěstí a zapracuju na té koncovce, když se na to budu víc soustředit, tak i v mých letech můžu udělat sedmdesát pětasedmdesát bodů," řekl Voráček.

"A třeba i ty góly, které chyběly, nás mohou posunout do play-off. Doufejme tedy, že tam budou padat v té příští sezoně. Věřím každopádně, že jsou kluci rádi a budou zase spokojení, když jim to tam budu takhle nalejvat (na góly)," dodal s úsměvem.

Věří, že už v příští sezoně se Columbus vrátí do play-off, kde letos podruhé za sebou chyběl. "My jsme hrozně mladý tým. Všichni počítali, že budeme v minulé sezoně druhý nejhorší tým po Arizoně, ale byli jsme uprostřed tabulky. Je tam hrozně nadějných mladých a šikovných hráčů, byli jsme snad týmem s nejnižším věkovým průměrem. Když ti kluci udělají ve svém vývoji další krok dopředu, tak bychom to play-off udělat mohli. A také měli," prohlásil Voráček.

Sám se v průběhu uplynulé sezony dostal přes tisícovku odehraných zápasů v základní části NHL. Jaké jsou jeho vyhlídky na další milníky? "Před pár lety jsem říkal, že bych chtěl v kanadských bodech přeskočit Patrika Eliáše a vyhrát Stanley Cup. Ale kolik sezon před sebou ještě mám, to opravdu nevím," připustil Voráček.

"Je možné, že se rozhodnu ze dne na den a skončím. Taky je ale možné, že budu pokračovat ještě pár let poté, co mi za dva roky skončí smlouva v Columbusu. Nechci být na obtíž. Kdybych měl hrát deset minut za zápas ve třetí čtvrté lajně, to už by ani nemělo cenu. Jakmile na sobě ucítím, že už týmu nemůžu dát to, co dávám, nebudu mít problém pověsit to na hřebík," doplnil Voráček.

Zatím se ale do hokejového důchodu nechystá. "Zatím ne, ale léta naskakují. Fakt je možné, že to přijde ze dne na den. Cítím na sobě přibývající roky, ale není to tak hrozné, jak jsem si myslel. V sezoně jsem se až do (březnového) zranění kolena, které bolelo, cítil opravdu dobře," pochvaloval si Voráček.

Okomentoval také plány NHL na uspořádání dalšího ročníku Světového poháru, který byl mohl být v únoru 2024. A jako obvykle velmi otevřeně.

"Jako hráč z NHL na to koukám tak, že byl problém nás pustit dvakrát po sobě na olympiádu, ale teď se (vedení soutěže) nebojí, že se zraníme v únoru na Světovém poháru. Všechno je to vždycky o penězích, ať se děje, co se děje. Finance a prostředky jsou nedílnou součástí toho sportu, ale mrzí mě prostě, že můžu končit kariéru s jednou olympiádou, když jsem mohl jet na tři nebo na čtyři. To už nevrátím. Uvidíme, jak se to vyvrbí, ale přerušovat sezonu v únoru kvůli Světovému poháru mi nepřijde jako zrovna šťastné rozhodnutí," řekl Voráček.

Voráček o KHL: Nešel bych tam za žádných okolností

28. Červen 2022 - 19:58

Hokejový útočník Jakub Voráček se netají, že působení hráčů v KHL za současné situace na Ukrajině není podle jeho gusta. Dvaatřicetiletý Voráček, který obléká dres Columbusu a patří k největším českým hvězdám v NHL, ujistil, že sám by o něčem podobném ani na sekundu neuvažoval. Rozhodnutí některých hokejistů respektuje a upozorňuje, že s ním přichází i určité následky.

Odchody hokejistů do Kontinentální ligy při pokračující ruské agresi jsou velmi citlivým tématem posledních dnů a týdnů. Zatímco se evropští hráči v drtivé většině snažili vyhnout dalšímu působení v KHL a například Finové a Švédové, kteří by se rozhodli v KHL hrát, nesmí reprezentovat, po několika slovenských hokejistech se před pár dny dohodl na angažmá s Vladivostokem jako první z Čechů bývalý reprezentant Rudolf Červený.

"Myslím, že můj postoj k těmto věcem každý zná. Já bych tam tedy nešel za žádných okolností. Ale každý hráč má jiné myšlení. A každý musí přemýšlet nad tím, jak zabezpečí rodinu. Já osobně bych to v životě neudělal, určitě bych tam nikdy ani nepáchnul. Kdo to ale udělá, tak potom musí nést nějakým způsobem ty následky, jestli nějaké budou. A musí počítat s tím, že se může cokoliv stát," zdůraznil Voráček v rozhovoru s novináři.

Byl by rovněž pro sankce, jaké mají Finové a Švédové? "Koukám na to takhle - ať si dělá každý, co chce, je to každého rozhodnutí. Já bych tam nešel, ale jestli tam chce někdo jít, ať tam jde. Nechci být v těch odpovědích alibista. Vím, jaký postoj k tomu má Lojza Hadamczik, jak se na to dívá Dominik Hašek... Ať už se pak udělá rozhodnutí ohledně těchto hráčů jakékoliv, tak se pak musí dodržovat. Pokud se svaz rozhodne, že ti kluci nebudou moct reprezentovat, tak je to nějaké rozhodnutí, s nímž se nic nenadělá," uvedl Voráček.

Poněkud ho zarazila nedávná slova nově zvoleného šéfa hokejového svazu Aloise Hadamczika, jenž se podivoval, kolik luxusních aut s ukrajinskou poznávací značkou jezdí po českých silnicích. A zmínil jako zajímavé, že jsou v Česku, nikoliv doma ve válce.

"To je věc pohledu. Já s tím tak úplně nesouhlasím. Myslím si, že si nikdo nedokáže představit to prostředí nebo situaci, v jaké ti lidé jsou. Nepočítám, že celá Ukrajina jezdila v trabantech a škodovkách. Oni utekli před válkou, odešli s rodinami. Já bych určitě neřešil, jaké mají auto. To je to poslední. Nikdo do osudů těch lidí nevidí," namítl Voráček.

"Tohle je podle mě problém v celé společnosti, a to nejen u nás. Strašně moc se lidi zaškatulkovávají. Pak se ten názor dostane ven a ovlivní většinu lidí. Ať si každý jezdí, v čem chce. My kdybychom tady byli ve válce, tak myslím, že pár z nás by také vzalo nohy na ramena, auto, jaké doma zrovna máme a odjeli bychom někam jinam. Já bych si tedy na hrdiny nehrál, ta situace je opravdu nepříznivá. Určitě bych neřešil, v čem kdo jezdí, to je podle mě kravina," dodal Voráček a znovu tak jen potvrdil, že se nebojí mluvit otevřeně o jakémkoliv tématu.

Ruští hokejisté v zámoří podle Voráčka pochopení nedostali

Dobře si uvědomuje, jak moc závažným problémem válka na Ukrajině je. Na vlastní kůži pocítili v zámoří zlobu okolí i jeho spoluhráči z týmu Blue Jackets - obránce Vladislav Gavrikov a útočník Jegor Činachov.

"Určitě jsem zaznamenal, jak se na ně lidi v zámoří dívají skrz prsty. Na jednu stranu se vůbec nedivím, na druhou stranu je to ale hrozně složité, když s těmi kluky vycházíte a máte se rádi. Na sociálních sítích dostávali výhrůžky. Ti kluci za válku na Ukrajině samozřejmě nemůžou. Kdyby náš stát někoho napadl, taky bych nechtěl být zaškatulkován jako ten, kdo je z té České republiky. Gavrikov je jeden z nejlepších kluků, které jsem měl možnost v hokeji poznat. Činachov je jednadvacetiletý kluk, který chudák ani nemohl jet do Ruska, aby potom nemusel jít válčit," přiblížil Voráček.

Souhlasí s rozhodnutím NHL zamezit cestě Stanley Cupu do Ruska, kde by za normálních okolností mohl se slavným pohárem strávit den Valerij Ničuškin, čerstvý vítěz ligy s Coloradem. "Nedivím se tomu. Mít s Ruskem diplomatické vztahy v momentální chvíli opravdu nejde. A přivézt Stanley Cup do Ruska diplomatickým krokem je. Nedávalo by to smysl," řekl Voráček.

Pokusil se vžít i do pozice, v jaké je dlouholetá hvězda ruského hokeje v NHL Alexandr Ovečkin, který dává přes všechny události i nadále najevo své sympatie k prezidentovi Vladimiru Putinovi.

"S ruskými spoluhráči jsme Ovieho neřešili. Můj pohled je takový: V něco věříte, tak jako hodně lidí v Česku třeba věřilo Miloši Zemanovi, který byl posledních šest sedm let s Nejedlým a Mynářem proruský. A najednou Miloš Zeman úplně otočí a řekne, že Putin patří před válečný soud. Ovieho pozice k Putinovi je podobá. V čem? Máte nějakou propagandu, které Ovie věřil a teď přišlo tohle," řekl Voráček s odkazem na válku na Ukrajině.

"Ovie je na Západě velké jméno a je tlačen do něčeho, čemu třeba sám moc nevěří. Anebo nemůže změnit názor ze strachu. Člověk asi má mít jiné zásady, než jak se on staví k Putinovi, ale bůhví, co by se stalo jeho blízkým, kdyby on vystoupil, jak by asi měl a jak by si všichni lidi přáli. Nedokážu si představit být v jeho kramflecích. Kdyby se to stalo mně a mé rodině hrozilo nebezpečí, vůbec si nedokážu představit, jak bych reagoval. Hrozně rád bych řekl, že bych reagoval tak, jak bych měl, jak by lidi očekávali. Ale nevím to," přiznal Voráček.

Ve Žďáru se chystá hvězdná exhibice. Voráček vyzve Nečase a říká: Vybírám první, starší mají přednost

28. Červen 2022 - 16:45

Přehlídku hokejových hvězd nabídne charitativní zápas ve Žďáru nad Sázavou, který je naplánován na 19. srpna pod názvem Hvězdy 2022. Utkají se v něm týmy Jakuba Voráčka a Martina Nečase složené tak, jak si je hlavní aktéři akce poskládají. Většina hráčů bude mít zkušenosti z NHL, a to jak z minulosti, tak i ze současnosti.

Akci uspořádají hokejový klub SKLH Žďár nad Sázavou a Nadace Jakuba Voráčka, přičemž jejím hlavním cílem je výběr finančních prostředků, které budou rovnoměrně rozděleny mezi Voráčkovu nadaci, organizaci Popálky a mládež tamního hokejového klubu.

Voráčkův tým odehraje proti Nečasovu výběru zápas na tři dvacetiminutovky. Vybraní hráči budou odtajňováni v průběhu července. "Kluci už některé hráče oslovili. Většina těch týmů bude složena z hráčů NHL, ať už současných nebo bývalých," řekl v Síni slávy českého hokeje Martin Nečas starší, otec útočníka Caroliny a generální manažer žďárského klubu.

A jak bude pomyslný draft probíhat? "Starší mají přednost, takže si vyberu tým, pak si může vybrat Martin," smál se dvaatřicetiletý Voráček. "Bavili jsme se o tom, nějak se ohledně toho domluvíme. Voras je ale opravdu ten starší, tak si může vybrat. Určitě se ale budu snažit, abych měl také dobrý tým," ujistil třiadvacetiletý Nečas.

"Myslím, že ale stejně oslovím ty hráče, kteří jsou o něco starší, takže přetahovat se nebudeme. Nevím, jak to má naplánovaný Neči, ale počítám, že to pro nás bude fuška. Každopádně zvítězí zkušenost," prohlásil Voráček.

O chvilku později pak poodkryl i své záměry o sestavě. "Bude tam taková ta kladenská parta kámošů. Jirka Tlustý, zeptám se Radka Smoleňáka, jenž bude v přípravě s Hradcem, ale na odpoledne by snad mohl přijet. Ondra Pavelec bude bohužel s dvacítkou v Kanadě na mistrovství světa, zeptám se Míši Frolíka, Davida Pastrňáka... Těch kluků mám v hlavě dost, jen jsou všichni útočníci, tak musím popřemýšlet také o obraně," přemítal Voráček.

Úplně vyloučený není ani start Jaromíra Jágra. "Budu brát jen hráče do padesáti let...," zareagoval Voráček se smíchem na dotaz ohledně stále hrající legendy. "Myslím, že mu řeknu, ale nevím, jaký program má v té době Kladno. Jen kdyby pak přijeli oba s Plekym (Tomášem Plekancem), tak nám dost zkazí věkový průměr, to už je i nad moje síly," varoval Voráček s nadsázkou.

Prostor možná dostanou i osobnosti mimo hokej. "Ještě jsem nad tím tak konkrétně nepřemýšlel, ale dvě tři místa by tam mohl zaplnit i někdo mimo hokej, osobnosti, které ten hokej umí trochu hrát," podotkl Voráček.

"Věřím, že by to mohla být akce podobná té ve Znojmě pár let zpátky. Snad v téhle šílené době lidi třeba alespoň zapomenou na ten jeden den na běžné starosti a užijou si to. S mojí nadací se snažíme to dělat už osmým rokem a myslím, že každá taková akce je skvělá. Každá koruna je dobrá a pomůže," prohlásil Voráček.

Jako velmi důležitou vnímá i podporu mládeže. "Všichni jsme viděli, že když byly volby šéfa svazu, tak to bylo hlavní téma. Mládež zaostává, děti se nechtějí hýbat a sportovat. A když už sportují, dělají jen jeden sport. Pak jim to chybí v tom rozvoji. Těch problémů je samozřejmě hodně, ale věřím, že kdyby bylo takových akcí víc, může to pomoct," řekl Voráček.

"Žďár si každopádně takovou akci zaslouží a já jsem vedle jiného rád i za to, že se bude hrát přímo tam, protože se člověk zase vrátí na podobný stadion, kde sám začínal. Je to vždy zajímavé, člověk zavzpomíná. Uvidíme, jak to dopadne, třeba se z toho nakonec stane tradice," doplnil Voráček.

Celá akce bude mít bohatý doprovodný program a začne už ve 13 hodin. Samotný zápas odstartuje v 17 hodin. Z celkové kapacity stadionu 2300 diváků půjde 1000 vstupenek do prodeje za zvýhodněnou cenu 990 korun, zbývající pak budou k dostání za 1390.

Na úvod odloženého MS hned derby. Dvacítka vyzve Slovensko

27. Červen 2022 - 22:05

Česká hokejová dvacítka vstoupí do odloženého mistrovství světa v Edmontonu v úterý 9. srpna utkáním proti Slovensku se začátkem ve 20:00 SELČ. Další zápas v základní skupině A čeká svěřence nového trenéra Radima Rulíka o dva dny později ve stejném čase proti Finsku, potom se utkají o půlnoci ze soboty na neděli 14. srpna s domácí Kanadou a o den později ve stejném čase vyzvou Lotyšsko.

Šampionát se měl konat na přelomu loňského a letošního roku od 26. prosince do 6. ledna, ale kvůli koronavirové nákaze byl nakonec turnaj zrušen po odehrání pouhých devíti zápasů a kontumaci dalších tří duelů. Český tým ještě pod vedením kouče Karla Mlejnka stihl odehrát utkání s domácí Kanadou (3:6) a s Německem (1:2 v prodloužení). Duel s Finskem kvůli výskytu nemoci covid-19 v českém výběru měl být zkontumován a ve skupině měli Češi hrát ještě s Rakouskem.

Program vysílání z MS juniorů nastínil i podcast Hokej bez červené:

Složení skupin pro odložený turnaj se po vyloučení Ruska kvůli válečné agresi na Ukrajině změnilo. S českým výběrem zůstaly Kanada a Finsko a nově jsou jejich soupeři Slovensko a Lotyšsko, které se posunulo mezi elitu místo Ruska. Loni v prosinci skončili Lotyši ve skupině A divize I v Dánsku druzí za Běloruskem, které ale nemůže hrát ze stejného důvodu jako Rusové. Ve skupině B budou hrát Spojené státy americké, Švédsko, Švýcarsko, Německo a Rakousko.

První čtyři celky postoupí do čtvrtfinále. Celý turnaj se odehraje v hale hokejistů Edmonton Oilers Rogers Place a finále je na programu v neděli 21. srpna od 2:00 SELČ. Pro poslední celky skupiny turnaj skončí, ale mají jistou účast i na dalším MS, které se bude hrát od 26. prosince do 6. ledna 2023 v kanadských městech Halifax a Moncton.

Program MS hokejistů do 20 let v Edmontonu (9.-21. srpna 2022):

Skupina A: Kanada, Finsko, ČR, Slovensko, Lotyšsko.

Skupina B: USA, Švédsko, Švýcarsko, Německo, Rakousko.

Úterý 9. srpna:

20:00 ČR - Slovensko.

Čtvrtek 11. srpna:

20:00 ČR - Finsko.

Neděle 14. srpna:

00:00 Kanada - ČR,

Pondělí 15. srpna:

00:00 ČR - Lotyšsko.

Středa 17. srpna:

18:00 čtvrtfinále,

21:30 čtvrtfinále.

Čtvrtek 18. srpna:

01:00 čtvrtfinále,

04:30 čtvrtfinále.

Pátek 19. srpna:

22:00 semifinále.

Sobota 20. srpna:

02:00 semifinále,

22:00 o 3. místo.

Neděle 21. srpna:

02:00 finále.

Kometa vyztužila obranu. Přivedla bronzového medailistu Ščotku a Hrbase

27. Červen 2022 - 14:50

Defenziva Jihomoravanů dostává zajímavé obrysy. Hokejisty Brna posílí reprezentační obránce Jan Ščotka. Šestadvacetiletý bek se do extraligy vrací po roce, kdy působil ve Finsku. Vedle toho Kometa do obrany angažovala i devětadvacetiletého Marka Hrbase, který naposledy působil v Litvínově.

Ščotka měl ještě pro příští rok smlouvu ve finském klubu Jyväskyle, kde byl v minulé sezoně i kapitánem. Nakonec se ale rozhodl vrátit domů. "Bylo to docela těžké rozhodnutí. Ale vyměnilo se celé vedení, všechen realizační tým a můj dojem byl takový, že by to nebylo úplně ono. Neměl bych takovou roli, takový prostor na ledě jako v první sezoně. Bylo by to zkrátka jiné a rozhodl jsem se vrátit do Česka," uvedl Ščotka.

Bronzový medailista z letošního mistrovství světa ve Finsku se narodil ve Vsetíně, angažmá v Brně tak uvítala i rodina. "Mám to blízko domů, rodiče a manželka se těší, že budou mít možnost chodit na moje zápasy a budeme se vídat s nejbližšími častěji," dodal obránce, jenž v minulosti hrál extraligu za Pardubice a Litvínov.

Na severu Čech hrál i Hrbas, který ale za Vervu odehrál jen jednu sezonu. "Nějaké námluvy byly, čekal jsem na pana Zábranského, jak se vrátí z mistrovství. Domluvili jsme se a těším se na fanoušky, kteří v Brně umí vytvořit parádní atmosféru. Zažil jsem tady několik bitev v play-off jako soupeř a takové prostředí mám rád," uvedl Hrbas.

Hrbas hrál v extralize za Spartu, Vítkovice, Mladou Boleslav a Litvínov. V nejvyšší soutěži odehrál 376 zápasů, vstřelil 34 branek a přidal 59 asistencí. Působil i v KHL a v juniorském věku v zámořské USHL a WHL.

"Věřím, že se nám bude dařit a budeme hrát vysoko. Tým na papíře vypadá suprově, v kabině se tvoří parta, celkově mužstvo vypadá velmi dobře. Musíme tyto předpoklady dokázat i na ledě," dodal Hrbas, který se dosud připravoval individuálně. Ke Kometě se připojí poté, co tým začne trénovat na ledě.

Modlil jsem se, abych se Stanley Cupem nespadl, smál se Francouz. Tým popsal jako smečku psů

27. Červen 2022 - 14:16

Když vzal Stanley Cup do ruky a nad hlavou s ním absolvoval oslavné kolečko, měl trochu obavy, aby s ním nespadl. Jinak ale po triumfu Colorada ve finále NHL prožíval Pavel Francouz obrovský pocit euforie. Do rozhodujícího duelu na ledě Tampy Bay sice nezasáhl, ovšem i tak měl na triumfu Avalanche výrazný vliv, když byl na ledě u šesti výher v play-off. Pocity vítězství u něj navíc umocňoval fakt, že celou minulou sezonu vynechal kvůli zranění.

"Je to splněný dětský sen. Kvůli tomu jsem začal hrát hokej jako malý kluk. Momentálně mi to všechno ještě vůbec nedochází, mám pocit, že se mi to všechno jenom zdá," radoval se Francouz v rozhovoru pro web NHL.com/cs. "Oslavy budou bujaré, myslím, že to bude velká jízda," usmíval se plzeňský odchovanec, jenž v zámoří působí od roku 2018.

Francouz byl v sezoně týmovou dvojkou za Darcym Kuemperem. V základní části, v níž s ohledem na zdravotní problémy poprvé nastoupil až v polovině prosince, si nakonec připsal 21 startů. V play-off český gólman zaskočil za zraněného kolegu nejprve ve dvou zápasech proti Nashvillu, čtyři duely poté odchytal proti Edmontonu.

"Cesta to nebyla jednoduchá. V samotném závěru bylo vidět, že Tampa je neskutečný tým, mají mnoho zkušeností s play-off, ukázali ohromnou sílu. Ale nakonec se projevilo, že my jsme měli ohromný hlad," řekl Francouz, jenž ve finále proti Lightning odchytal jen necelých 27 minut. "Chtěli jsme ten pohár zvednout nad hlavu a šli jsme si za tím jako smečka hladových psů," podotkl.

Extraligový šampion v dresu Litvínova odešel do NHL až ve 28 letech, po třech sezonách v KHL a v situaci, kdy se prosadil do pozice jedničky české reprezentace na mistrovství světa i olympijských hrách.

"V NHL jsem čtyři roky, na druhou stranu už mi je 32 let a hokej hraju od nějakých sedmi. Nějaký čas to zabralo. Ale někdo se toho nedočká vůbec," uvedl Francouz. "Jsem nesmírně šťastný, že jsem mohl být součástí tohoto týmu. Byla to jízda od samého začátku až do konce."

Stejně jako další hráči si i český brankář užil oslavné kolečko s pohárem nad hlavou. "Byl to neuvěřitelný pocit. Pořádně jsem nevěděl, co se děje. Bylo to ohromně těžké, tak jsem se modlil, abych nespadl. Jen jsem viděl svůj odraz v poháru a byl jsem plný emocí. Proběhla mi celá ta cesta hlavou. Je to obrovské zadostiučinění," dodal Francouz.

Jsme zdrcení, ale náš příběh nekončí, řekl trenér poražené Tampy Bay

27. Červen 2022 - 10:26

Jedenáct sérií trvalo, než hokejisté Tampy Bay našli ve vyřazovacích bojích přemožitele. Lightning útočili na třetí Stanley Cup za sebou, rozjeté Colorado ale bylo nad jejich síly. Poražení litovali po rozhodujícím šestém utkání těsných porážek v prodloužení.

"Skončila série, náš příběh ale pokračuje," řekl trenér Jon Cooper na tiskové konferenci, kam přišel stejně jako v předchozích dvou vítězných letech s celým realizačním týmem. "I přesto, že jsme dnes nevyhráli, jsem na kluky opravdu hrdý. Jsou to bojovníci, kteří došli až do finále. Výsledek je zdrcující, ale pro mě byla pocta tyto hráče vést," dodal.

Lightning byli Coloradu rovnocenným soupeřem, dvakrát prohráli v prodloužení, jednou o gól. Jen ve druhém zápase série vybouchli a podlehli vysoko 0:7. Poté naopak šestkrát inkasovali pozdější šampioni z Denveru, kteří ve třetím pokračování prohrou 2:6 vrátili Tampu do hry. "Byli jsme blízko, tři zápasy jsme ztratili nejtěsnějším rozdílem," litoval švédský obránce Victor Hedman. "I přes prohru si ale myslím, že jsme dosáhli na skvělý výsledek. Vždyť nás spousta lidí odepisovala již v průběhu prvního kola, když jsme prohrávali 2:3 s Torontem."

Právě obrat proti Maple Leafs Tampu nastartoval do zbytku play-off. Ve druhém kole přejela favorizovanou Floridu 4:0 na zápasy a ve finále Východní konference čtyřmi výhrami v řadě otočili sérii s NY Rangers.

"Dostat se potřetí za sebou do finále je svým způsobem výjimečný počin. Je neuvěřitelné, že se nám to povedlo, když přihlédneme k vývoji sérií nebo zraněním, která nás v průběhu play-off potkala. Čelili jsme třem týmům, které klidně mohly vyhrát Stanley Cup. Ani jednou jsme neměli (na začátku sérií) výhodu domácího ledu, a přesto jsme všechny dokázali vyřadit," zdůraznil Cooper. "Tohle ale není náš konec, v těchto výkonech chceme pokračovat, vždyť jsme byli šestkrát za posledních osm let v konferenčním finále," dodal.

Budoucnost Lightning je však kvůli situaci pod platovým stropem nejistá. Dlouhodobě se spekuluje o dílčí přestavbě. Jádro týmu, včetně hvězdných útočníků Stevena Stamkose a Nikity Kučerova, by mělo zůstat pohromadě, v ohrožení je ale například české duo Ondřej Palát, Jan Rutta. Oba jsou nechráněnými volnými hráči a zejména u Paláta, jehož hodnota v play-off ještě vzrostla, se kvůli nedostatku místa pod platovým stropem spekuluje o změně zaměstnavatele.

"Je to speciální hráč, skvěle doplňuje technicky vyspělé hráče a umí zahrát všude tam, kde ho potřebujete. Každý v této místnosti ví, kolik toho této organizaci přinesl." chválil Paláta Cooper. Samotný hráč se ke své budoucnosti zatím nevyjádřil. "Přemýšlím nad tím, priorita je pro mě ale play-off," řekl před startem finálové série.

McDavid předčil o bod Draisaitla a poprvé ovládl produktivitu play-off NHL, Palát skončil desátý

27. Červen 2022 - 8:23

Kanadský útočník Connor McDavid z Edmontonu vyhrál premiérově produktivitu play-off NHL, o bod předčil spoluhráče Leona Draisaitla. Pětadvacetiletý McDavid si připsal v 16 zápasech do vyřazení Oilers 33 bodů za 10 branek a 23 asistencí. Edmonton ve finále Západní konference podlehl Coloradu 0:4 na utkání. Němec Draisaitl má sedm gólů a 25 přihrávek.

Třetí skončil obránce Cale Makar z týmu vítěze Stanleyova poháru Colorada, který zaznamenal v 20 duelech 29 bodů (8+21) a získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče. Vítěz produktivity play-off z minulých dvou let Rus Nikita Kučerov z Tampy Bay se zařadil s 27 body (8+19) z 23 utkání na 4. místo.

Nejproduktivnějším českým hráčem byl na 10. místě Ondřej Palát z Tampy Bay, který ve 23 zápasech nasbíral 21 bodů za 11 gólů a 10 přihrávek. Na 40. pozici skončil Filip Chytil z New York Rangers, jenž měl z 20 utkání devět bodů (7+2).

O pozici nejlepšího střelce se podělili se 13 brankami Kanaďané Evander Kane z Edmontonu a Nathan MacKinnon z Colorada. O dva góly předčili třetího Paláta, jeho spoluhráče Stevena Stamkose, Zacha Hymana z Edmontonu a Gabriela Landeskoga z Colorada.

Nejlepším nahrávačem byl Draisaitl před McDavidem. Mezi nováčky kraloval v produktivitě kanadský obránce Bowen Byram z Colorada, který ve 20 duelech nasbíral devět bodů za devět asistencí.

Nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech měli s 15 kladnými body Byram, Landeskog a McDavid. Palát se s 10 kladnými body zařadil na 5. místo. Nejhorší byl s 11 zápornými body americký obránce Noah Hanifin z Calgary. Nejtrestanějším hráčem se stal s 37 minutami Evander Kane.

Mezi brankáři měl nejvyšší úspěšnost zákroků 95,4 procenta Američan Jake Oettinger z Dallasu a nejnižší průměr 1,72 obdržené branky na zápas Kanaďan Jordan Binnington ze St. Louis. Se dvěma čistými konty kraloval Kanaďan Mike Smith z Edmontonu a se 14 vychytanými výhrami Rus Andrej Vasilevskij z Tampy Bay.

Individuální statistiky play-off NHL:

Střelci:

1. E. Kane (Edmonton), MacKinnon (Colorado) oba 13 branek, 3. Palát, Stamkos (oba Tampa Bay), Hyman (Edmonton), Landeskog (Colorado) všichni 11, 7. Kreider, Zibanejad (oba NY Rangers), McDavid (Edmonton) všichni 10, 10. Perron (St. Louis), Ničuškin (Colorado) oba 9, ...16. Chytil (NY Rangers) 7.

Nahrávači:

1. Draisaitl 25 asistencí, 2. McDavid (oba Edmonton) 23, 3. Makar 21, 4. Rantanen (oba Colorado) 20, 5. Kučerov (Tampa Bay) 19, 6. A. Fox (NY Rangers) 18, 7. Hedman (Tampa Bay) 16, 8. Zibanejad (NY Rangers) 14, 9. Landeskog, MacKinnon (oba Colorado), J. Gaudreau (Calgary) všichni 11, ...12. Palát (Tampa Bay) 10.

Nejproduktivnější obránci:

1. Makar (Colorado) 20 zápasů/29 bodů (8 branek + 21 asistencí), 2. A. Fox (NY Rangers) 20/23 (5+18), 3. Hedman (Tampa Bay) 23/19 (3+16), 4. D. Toews (Colorado) 20/15 (5+10), 5. Sergačov (Tampa Bay) 23/10 (2+8), 6. DeAngelo (Carolina) 14/10 (1+9), 7. Bouchard (Edmonton) 16/9 (3+6), 8. Byram 20/9 (0+9), 9. Manson (oba Colorado) 20/8 (3+5), 10. Slavin (Carolina) 14/8 (2+6), ...26. Rutta (Tampa Bay) 17/5 (1+4).

Nejproduktivnější nováčci:

1. Byram (Colorado) 20 zápasů/9 bodů (0 branek + 9 asistencí), 2. Jarvis (Carolina) 14/8 (3+5), 3. McLeod (Edmonton) 16/4 (3+1), 4. Perunovich (St. Louis) 7/4 (0+4), 5. Newhook (Colorado) 12/4 (0+4), 6. Bunting (Toronto) 6/3 (1+2), 7. Durzi (Los Angeles) 7/3 (1+2), 8. Carrier (Nashville) 4/3 (0+3), 9. B. Schneider (NY Rangers) 20/3 (0+3), 10. Toropčenko (St. Louis) 12/2 (0+2).

Plusové a minusové body - nejlepší:

1. Byram, Landeskog (oba Colorado), McDavid (Edmonton) všichni 15 kladných bodů, 4. MacKinnon (Colorado) 11, 5. Palát (Tampa Bay), E. Johnson oba 10, 7. Lindgren (NY Rangers) 8, 8. Kučerov, Sergačov, Stamkos (všichni Tampa Bay), Forsling, Verhaeghe (oba Florida), Kadri, Makar (oba Colorado), Trocheck (Carolina), Kulak (Edmonton) všichni 7, ...25. Rutta (Tampa Bay) 5.

Plusové a minusové body - nejhorší:

1. Hanifin 11 záporných bodů, 2. R. Andersson (oba Calgary) -10, 3. DeBrusk, Coyle (oba Boston), Fehérváry (Washington), Point (Tampa Bay), E. Lindholm (Calgary) všichni -7, 8. T. Hall, Grzelcyk (oba Boston), Barbašev, Thomas (oba St. Louis), M. Tkachuk, Toffoli (oba Calgary), Hathaway (Washington), Merrill (Minnesota), J. Carter (Pittsburgh), Kopitar (Los Angeles), Yamamoto (Edmonton) všichni -6.

Nejtrestanější hráči:

1. E. Kane (Edmonton) 37 trestných minut, 2. Lucic (Calgary) 33, 3. Maroon (Tampa Bay) 32, 4. J. Klingberg (Dallas), Nurse (Edmonton), Perry (Tampa Bay) všichni 26, 7. Trouba (NY Rangers), Stamkos (Tampa Bay), Hagel (Tampa Bay) všichni 25, 10. Zadorov (Calgary) 24, ...18. Rutta (Tampa Bay) 17.

Brankáři podle procenta úspěšnosti zákroků:

1. Oettinger (Dallas) 95,4, 2. Binnington (St. Louis) 94,9, 3. Šesťorkin (NY Rangers) 92,9, 4. Raanta (Carolina), Vasilevskij (Tampa Bay) oba 92,2, ...11. Francouz (Colorado) 90,6.

Brankáři podle průměru obdržených branek na zápas:

1. Binnington (St. Louis) 1,72, 2. Oettinger (Dallas) 1,81, 3. Raanta (Carolina) 2,26, 4. Vasilevskij (Tampa Bay) 2,52, 5. Kuemper 2,57, ...9. Francouz (oba Colorado) 2,81.

Brankáři s čistým kontem:

1. M. Smith (Edmonton) 2, 2. Francouz, Kuemper (oba Colorado), J. Campbell (Toronto), Husso (St. Louis), Oettinger (Dallas), Quick (Los Angeles), Raanta (Carolina), Märkström (Calgary), Vasilevskij (Tampa Bay) všichni 1.

Brankáři podle počtu vítězství:

1. Vasilevskij (Tampa Bay) 14, 2. Šesťorkin (NY Rangers), Kuemper (Colorado) oba 10, 4. M. Smith (Edmonton) 8, 5. Francouz (Colorado), Raanta (Carolina) oba 6, 7. Markström (Calgary) 4, 8. Binnington (St. Louis), Bobrovskij (Florida) oba 4, 10. Swayman (Boston), Domingue (Pittsburgh), J. Campbell (Toronto), Oettinger (Dallas), Quick (Los Angeles) všichni 3.

Colorado porazilo Tampu a má třetí Stanley Cup v historii, slaví i gólman Francouz

27. Červen 2022 - 6:02

Šesté finále dotáhli, porazili Tampu Bay 2:1 a získali třetí Stanley Cup v klubové historii. Řeč je jak jinak než o Coloradu. Vítěznou branku Avalanche vstřelil v čase 32:28 Artturi Lehkonen. Brankář Pavel Francouz, který v NHL triumfoval poprvé v kariéře, v rozhodujícím zápase nenastoupil. Ondřej Palát, nejproduktivnější český hokejista v play-off, ve čtvrté minutě asistoval u jediné branky Lightning.

Colorado slaví po jednadvaceti letech a opět s českým hokejistou v sestavě. U posledního triumfu "lavin" v roce 2001 byli útočník Milan Hejduk s obráncem Martinem Škoulou, tentokrát se z nejcennější hokejové trofeje může radovat brankář Pavel Francouz.

Plzeňský rodák ve finálové sérii odchytal pouze 27 minut, i přes to je po Dominiku Haškovi a Romanu Turkovi teprve třetím českým brankářem, který získal Stanleyův pohár. I přes menší vytížení ve finále má Francouz na triumfu Avalanche značný podíl. V play-off dovedl svůj tým k šesti výhrám a ve statistikách nemá jedinou porážku.

"Zdravím všechny fanoušky do České republiky. Dnes jsme to dokázali, stali jsme se Stanley Cup Champions. Už se nemůžu dočkat, až přivezu pohár do České republiky a společně si to užijeme," uvedl Francouz.

Darcy Kuemper, jenž v šestém finálovém zápase dostal před českým brankářem přednost, inkasoval již ve čtvrté minutě, kdy ho po Palátově asistenci překonal Steven Stamkos. To ovšem bylo vše, co dvaatřicetiletý Kanaďan útočníkům Tampy dovolil. V zápase si připsal 22 zásahů a stejně jako Francouz získal svůj první Stanley Cup v kariéře.

Colorado o svém triumfu rozhodlo ve druhé třetině, ve které nepříznivé skóre otočili Nathan MacKinnon a Artturi Lehkonen. MacKinnon srovnal ve 22. minutě, kdy z levého kruhu pro vhazování poprvé prostřelil přesouvajícího se Andreje Vasilevského. Lehkonen v čase 32:28 zakončil přečíslení tři na dva ranou do šibenice a potvrdil, že je střelcem důležitých gólů.

Ve třetí části si hokejisté Avalanche svůj náskok pohlídali, pustili Tampu jen ke čtyřem střelám a po 21 letech vrátili Stanley Cup do Denveru.

"Více než dvacet let snění a chtění je u konce. Tvrdá práce se po několika bláznivých ročnících konečně vyplatila. Generální manažer Joe Sakic odvedl skvělou práci a poskládal opravdu dobrý, vyvážený tým. Není to ale pouze o hráčích, úspěch patří realizačnímu týmu, manželkám i fanouškům," řekl bezprostředně po triumfu kapitán Avalanche Gabriel Landeskog.

Hokejisté Colorada ve vyřazovacích bojích dlouhodobě nedokázali potvrdit výkonnost ze základní části a dlouhých dvacet let nedokázali přejít přes druhé kolo play-off. Až letos tým trenéra Jareda Bednara nepříznivou sérii zlomil a navázal na vítězné ročníky 1996 a 2001.

"Je neuvěřitelné, kolik práce a úsilí do toho kluci jako Erik Johnson, Gabriel Landeskog, Mikko Rantanen nebo Nathan MacKinnon dali. Jsou spolu v týmu tolik let a zažili tolik vzestupů a pádů, je úžasné tu teď být s nimi a užívat si zaslouženou odměnu. Jsem na ně opravdu hrdý," uvedl obránce Cale Makar, jenž získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off.

Lightning po dvou vítězných sezonách tentokrát nedokázali udělat poslední krok a nevyužili možnost stát se prvním týmem, který by v éře platových stropů získal tři tituly za sebou. "Naše série skončila, ale věřím, že to není konec našeho příběhu. I přesto, že jsme dnes nevyhráli, jsem na kluky opravdu hrdý. Jsou to bojovníci, kteří se dokázali vyrovnat s několika zraněními a došli až do finále. Výsledek je zdrcující, ale pro mě byla pocta tyto hráče vést," chválil svůj tým trenér Tampy Jon Cooper.

Prohru museli vstřebat i Jan Rutta s Palátem, kteří z osobního hlediska prožili nejúspěšnější play-off v kariéře. Obránce Rutta posunul své bodové maximum na pět za gól a čtyři asistence. Palát se poprvé dostal přes dvacet bodů (11+10) a v tabulce produktivity uzavřel elitní desítku. Mezi střelci se podělil o třetí místo a výrazně se posunul i v historických statistikách českých hokejistů. Rodák z Frýdku-Místku ve vyřazovacích bojích nasbíral už 96 bodů a dostal se za Jaromíra Jágra (201), Patrika Eliáše (125) a Davida Krejčího (124) na čtvrtou příčku.

Tampa Bay Lightning - Colorado Avalanche 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Stamkos (Palát) - 22. MacKinnon (Byram, Landeskog), 33. Lehkonen (MacKinnon, Manson). Rozhodčí: Sutherland, Dwyer - Barton, Daisy. Vyloučení: 1:1. Bez využití. Střely na branku: 23:30. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Lehkonen (oba Colorado), 3. Stamkos (Tampa Bay). Konečný stav série: 2:4.

Tampa Bay: Vasilevskij - Rutta, Hedman, Černák, McDonagh, Bogosian, Sergačjov - Kučerov, Stamkos, Palát - Killorn, Cirelli, Hagel - Perry, Paul, Colton - Nash, Bellemare, Maroon.Trenér: Cooper.

Colorado: Kuemper - Makar, Toews, Manson, J. Johnson, E. Johnson, Byram - Rantanen, MacKinnon, Lehkonen - Ničuškin, Kadri, Landeskog - L. O'Connor, Compher, Newhook - Sturm, Cogliano, Helm.Trenér: Bednar.

Palát drží Tampu v boji o Stanley Cup a chválu slyší ze všech stran

25. Červen 2022 - 12:47

Jak důležitým hráčem je pro Tampu Bay, opět potvrdil Ondřej Palát. Český útočník v pátém finále NHL zařídil gólem v 54. minutě výhru 3:2 na ledě Colorada a odvrátil týmu konec sezony. Rodák z Frýdku-Místku už v semifinále s New York Rangers rozhodl dva zápasy v posledních dvou minutách, které vedly k obratu v sérii z 0:2 na 4:2. Obhájce Stanleyova poháru tak stále živí naději na čistý hattrick, byť stále prohrává 2:3 na zápasy.

Tampa Bay vedla i díky první trefě Jana Rutty v letošním play-off 1:0 a 2:1, ale Colorado manko pokaždé smazalo. "Cítili jsme se na střídačce v pohodě," řekl Palát k vyrovnání soupeře ve 43. minutě na 2:2. "Jen jsme si připomínali, abychom pokračovali v naší hře. Abychom stále makali, ztížili jim rozehrávku dobrým napadáním a abychom neustupovali. To se povedlo."

Palát rozhodl gólem z mezikruží, střelu procedil Darcymu Kuemperovi mezi betony. "Měli jsme několik přihrávek a snažil jsem se uvolnit. Heddy (Victor Hedman) mě krásně našel a pro mě už to bylo jednoduché. Vystřelil jsem z první a měl jsem štěstí, že to prošlo," popsal Palát vítěznou trefu.

Potěšil i početnou skupinu ve Frýdku-Místku. Ta sledovala zápas s jeho rodiči. "Rodiče mi psali, že se sešlo asi osmdesát lidí, a to byly dvě hodiny ráno. Je příjemné cítit podporu z domova, zvlášť, když se hraje tak pozdě. Vážím si toho. Je to skvělé," řekl Palát.

S jedenácti góly je nejlepším střelcem Tampy Bay ve vyřazovací části, v níž se letos posunul v historickém pořadí českých kanonýrů v play-off před Davida Krejčího (42) a Patrika Eliáše (45). Na kontě má už 48 zásahů, lepší je pouze Jaromír Jágr (78).

"Je to elitní hráč, hvězda ligy a umí zazářit v důležitých chvílích," chválil českého útočníka spoluhráč Pat Maroon. Víc gólů v letošním play-off dali jen Nathan MacKinnon (12) a Evander Kane (13).

Je i obdivuhodné, jak se Palát vypracoval. Tampa Bay si jej vybrala až v sedmém kole draftu, jako 208. v pořadí. Trenér Jon Cooper jej vedl v Norfolku od jeho prvních dnů v AHL, a když se stal koučem hlavního týmu Tampy Bay, vytáhl si časem nahoru i českého útočníka.

"Často mi říká, že si pamatuje každý zápas, kdy jsem ho posadil na začátku kariéry mezi náhradníky. Odpovídám, že se to nestalo, tak se trochu o tom hádáme. Myslím si ale, že je možné, že jsem jej na několik utkání posadil. Ale to, co ukazuje dnes na ledě, jsme v něm viděli," prozradil Cooper s tím, že se mu vždy líbila Palátova pracovní morálka.

Palát si připsal v play-off už dvanáct vítězných gólů v kariéře, z aktivních hráčů jich dali více jen Jevgenij Malkin (13) a Joe Pavelski (14). "Už vstřelil spoustu důležitých gólů. Je to pozoruhodné," řekl kapitán Tampy Bay Steven Stamkos k Palátovi, jehož branka prodloužila týmu sezonu. "Přesně to jsme chtěli. Mluvili jsme jen o jednom zápase, dál jsme nekoukali. Bylo to těžké utkání, ale našli jsme způsob, jak vyhrát, a teď je potřeba to zopakovat."

Boj o Stanley Cup nekončí. Palát hvězdou zápasu, trefil se i Rutta a Tampa vyhrála v Coloradu

25. Červen 2022 - 7:58

Čeští hokejisté v dresech Tampy Bay odmítli konec boje o Stanley Cup. Útočník Ondřej Palát rozhodl v 54. minutě pátý zápas ve finále NHL, Tampa vyhrála v Coloradu 3:2 a Palát byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Ke snížení stavu série na 2:3 a prodloužení boje o Stanleyův pohár pomohl svou první trefou v letošním play-off i obránce Jan Rutta, který otevřel skóre. Gólman Pavel Francouz zůstal na lavičce Colorada.

"Prohráváte v sérii, pohár je v hale a soupeř má výhodu úžasného domácího prostředí. Musíte být hodně odolní, abyste v takových podmínkách uspěli, a to je důvod, proč mají kluci na prstech pár prstenů (za triumf v NHL)," prohlásil trenér Tampy Bay Jon Cooper. "Kluci udělali vše, co bylo pro výhru potřeba. Dostali se do vedení, hráli dobře vzadu, využili přesilovou hru, zatímco oslabení ubránili, a v závěru dali důležitý gól."

Rutta byl autorem jediného gólu v úvodní třetině. Český bek dostal v šestnácté minutě hodně prostoru na pravé straně a prosadil se střelou zpoza kruhu. Ani nemíříl, hlavně se soustředil, aby puk co nejlépe trefil, a jeho dělovka k bližší tyči propadla Darcy Kuemperovi mezi lapačkou a tělem. Rutta skóroval v play-off poprvé od loňského finále proti Montrealu. "Puk se trochu vrtěl. Vždy se snažíte chytat nejlépe, jak umíte, a udělat maximum. Nechcete pustit žádný gól. Ale to se stává," řekl Kuemper ke gólu, který vypadal lacině.

Colorado ve zbytku první třetiny vystupňovalo tlak a největší šanci zahodil Nathan MacKinnon, v úniku ale minul branku. Avalanche vyrovnali až ve 26. minutě. Andrej Vasilevskij nezkrotil nahození Calea Makara a v předbrankovém prostoru se nejlépe zorientoval Valerij Ničuškin, který doklepl puk do prázdné.

Obhájci Stanleyova poháru si ale vzali brzy vedení zpět při přesilové hře čtyři na tři, kterou pro tým získal Palát. Tampa Bay vsadila na čtyři útočníky včetně Paláta a druhý gól týmu dal z mezikruží Nikita Kučerov, jehož střela zapadla do branky od tyčky.

Atmosféra Tampu nesemlela. "Cítili jsme se na střídačce v pohodě," řekl Palát k vyrovnání Colorada ve 43. minutě na 2:2. "Jen jsme si připomínali, abychom pokračovali v naší hře. Abychom stále makali, ztížili jim rozehrávku dobrým napadáním a abychom neustupovali. To se povedlo."

Moc nescházelo, aby už Michail Sergačov dostal Tampu potřetí v utkání do vedení, ale jeho střelu zastavila ve 48. minutě tyč. Hostující tým to ale nakonec nemuselo mrzet, protože Colorado zapomnělo mezi kruhy na Paláta a ten propálil Kuempera mezi betony.

"Měli jsme několik přihrávek a snažil jsem se uvolnit. Heddy (Victor Hedman) mě krásně našel a pro mě už to bylo jednoduché. Vystřelil jsem z první a měl jsem štěstí, že to prošlo," popsal Palát rozhodující gól. Český útočník skóroval v letošním play-off pojedenácté, více branek dali jen dva hráči.

Colorado tak promarnilo první šanci získat Stanleyův pohár, ze kterého se naposledy radovalo v roce 2001. "Věděli jsme, co nás čeká a že to nebude lehké. Vasilevskij jim dobře zachytal. Odehráli jsme slušný zápas, dvakrát jsme vyrovnali, ale v závěru si vytvořili střelu ze slotu, a ta prošla skrz Kuempse. Je to, jak to je. V play-off musíte mít krátkou paměť a přesně to teď uděláme," řekl kapitán Colorada Gabriel Landeskog.

Naopak Tampa Bay stále živí naději na zlatý hattrick. Šesté utkání je na programu v noci na pondělí od 2:00 SELČ na ledě Lightning.

Finále Stanleyova poháru - 5. zápas:

Colorado Avalanche - Tampa Bay Lightning 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 26. Ničuškin (Makar, MacKinnon), 43. Makar (D. Toews, Ničuškin) - 16. Rutta (Perry, Sergačov), 29. Kučerov (Stamkos, Perry), 54. Palát (Hedman, Sergačov). Rozhodčí: Hebert, Rooney - Kovachik, Murray. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Střely na branku: 37:29. Diváci: 18.015. Hvězdy zápasu: 1. Palát (Tampa Bay), 2. Makar (Colorado), 3. Vasilevskij (Tampa Bay). Stav série: 3:2.

Colorado: Kuemper - Makar, D. Toews, Manson, J. Johnson, E. Johnson, Byram - Ničuškin, MacKinnon, Landeskog - Lehkonen, Kadri, Rantanen - O´Connor, Compher, Newhook - Sturm, Helm, Cogliano. Trenér: Bednar.

Tampa Bay: Vasilevskij - Rutta, Hedman, Černák, McDonagh, Bogosian, Sergačov - Kučerov, Stamkos, Palát - Killorn, Cirelli, Hagel - Perry, Paul, Colton - Nash, Bellemare, Maroon. Trenér: Cooper.

Facebook

ZÁBAVA

Přívětivé místo pro fanoušky kladenského hokeje, kteří si rádi hrají nebo zrovna nemají co na práci. AKTUALIZOVÁNO!